Turecko v reakci na nezdařený puč dočasně propustilo čtvrtinu diplomatů

Turecké ministerstvo zahraničí dočasně propustilo čtvrtinu diplomatů. Podle úřadu se prokázala jejich účast na nezdařeném pokusu o převrat. Kabinet zahájil loni v červenci rozsáhlé čistky ve státní správě. O práci přišlo na 160 tisíc lidí včetně soudců, policistů či učitelů. Kolem padesáti tisíc osob skončilo za mřížemi.

Pokus o převrat v Turecku
Zdroj: ČTK/ZUMA Autor: Tolga Akmen

Turecká diplomacie podezírá dotyčné ze spoluviny, sdělil na rozpočtové schůzi turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu. Pozastavení činnosti diplomatů podle něj vycházelo ze „seriózních dokumentů“. 

Ankara viní z naplánování pokusu o vojenský převrat z loňského července síť kolem duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA a vinu odmítá. Turecko stále žádá Američany o Gülenovo vydání, aby mohl být předán k trestnímu stíhání.

Při pokus o puč přišlo o život 250 lidí. V Turecku pak bylo pozatýkáno na 50 tisíc osob a přes 100 tisíc lidí přišlo o práci nebo byli sesazeni na nižší funkce. Turečtí představitelé tvrdí, že Spojeným státům předali zjevné důkazy o Gülenově zapojení do puče.

Ochránci lidských práv i někteří ze západních spojenců Turecka vyjadřují obavy, že vláda využila puče jako záminky k potlačení jakéhokoliv odporu či nesouhlasu. Ankara naopak tvrdí, že pouze rozsáhlé čistky mohly zneškodnit hrozbu představovanou Gülenovou sítí, která hluboce pronikla do institucí, jako je armáda, školy a soudy.