Na světě ubývá lidí mluvících rusky. Moskva to chce změnit výukovými centry

Počet rusky mluvících lidí se za posledních 25 let snížil až o 50 milionů. Týká se to především bývalých sovětských republik a zemí někdejšího socialistického bloku. Na Ruském světovém shromáždění to uvedl předseda výboru pro vzdělávání a vědu ruské Státní dumy Vjačeslav Nikonov. Zájem o ruštinu přesto podle něj ve světě roste.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP Autor: Darko Vojinovic

„Starší rusky mluvící generace v bývalých sovětských republikách a v někdejším socialistickém bloku, kde se ruština vyučovala ve škole, za posledních 25 let prakticky zanikla. Mladší generace v těchto zemích rusky nemluví,“ konstatoval Nikonov.

Ruština si přesto v postsovětských republikách znovu získává dominantní pozici, tvrdí poslanec. Zvláště v zemích bývalého Sovětského svazu může totiž znalost ruského jazyka otevřít řadu možností, včetně cesty k zaměstnání. A zájem o ruštinu roste v jiných zemích, jako například v Číně, dodal Nikonov.

  • Odhaduje se, že rusky v současnosti ve světě mluví přibližně 260 milionů lidí.

Moskva se nyní snaží výuku ruského jazyka zajistit prakticky ve všech zemích světa, včetně těch, kde se tento jazyk dříve nikdy nevyučoval, jako například v Nikaragui nebo Indonésii. Po celém světě tak otevírá výuková centra, kterých je zatím 115. Naposledy se takové středisko otevřelo v syrské metropoli Damašku.