Kongres USA zveřejnil vzorky ruské propagandy na internetu. Měly za cíl očernit Clintonovou

Americký Kongres zveřejnil několik vzorků politické reklamy, kterou si během loňské kampaně k prezidentským volbám v USA objednala Moskva na sociálních sítích. Podle amerických médií se tak stalo prostřednictvím ruské Agentury pro výzkum internetu, která je považována za prodlouženou ruku Kremlu.

Hillary Clintonová
Zdroj: REUTERS Autor: Brian Snyder

Inzeráty na sociálních sítích Facebook nebo Instagram, z nichž některé obsahují text s gramatickými chybami, měly podle poslanců rozdělovat americkou společnost a vyvolávat spory o ožehavých tématech – o prodeji zbraní, migraci nebo vztahu k sexuálním menšinám.

„V těchto volbách se objevily zcela nové dynamiky a to v takové síle, kterou jsme ještě v historii nezažili,“ uvedl šéf Facebooku Mark Zuckerberg a přiznal, že ochrana před dezinformačními útoky Moskvy skrze sociální sítě před prezidentskými volbami nebyla dostatečná.

Video Horizont ČT24
video

Facebook, Twitter i Google se kají a přiznávají pochybení

Zostuzování Clintonové, chvála Trumpa

Některé z inzerátů přímo varovaly před zvolením Hillary Clintonové do prezidentského úřadu. Všechny objednávky zadavatelé platili v rublech. Podle vedení společnosti Facebook mohlo politickou inzerci zadanou Ruskem vidět až 126 milionů Američanů.

Mezi lety 2015 až 2017 mělo jít konkrétně o asi 80 tisíc reklam, které nějakým způsobem zasáhly polovinu oprávněných voličů v USA.

„Zneužití naší platformy ke státem sponzorované manipulaci ve volbách je pro nás novou výzvou a my jsme odhodlaní jí čelit.“

Sean Edgett

zástupce Twitteru

Jeden z inzerátů zobrazuje malého chlapce s pistolí v ruce a připojený text „Tak musejí být naše děti vychovávány, nejde o šíření násilí, ale důvěry“. Jiný inzerát prezentuje obrázek Ježíše Krista zápasícího s ďáblem, doplněný titulkem „Satan: Když vyhraju, vyhraje Clintonová!“. V inzerátu se dál píše, že i když Donald Trump není svatý, „je přinejmenším čestným mužem a hluboce mu záleží na jeho zemi“.

Příklad ruských inzerátů pro americké uživatele sociálních sítí
Zdroj: Facebook

Těsně před volbami byl na facebooku publikován ruský inzerát cílený na obyvatele Texasu. Připojený text horuje proti washingtonskému establishmentu a „zkorumpovaným médiím“, která zamlčují zločiny Clintonové. „Buďte připraveni na odtržení!“ radí inzerát velkými písmeny Texasanům, aby vystoupili z americké Unie. V srpnu se na instagramu objevil další ruský inzerát s obrázkem ženy truchlící nad rakví amerického vojáka. „Vražedná Clintonová nikdy nepochopí, jaké je to ztratit milovanou osobu ve prospěch vlasti,“ uvádí se v inzerátu.

Zveřejnění několika reklam je součástí slyšení, při němž v úterý a středu vedoucí představitelé společností Facebook, Twitter a Google informují americké poslance o ruské politické kampani v USA. Podle amerických zpravodajských služeb ruská vláda loni zneužila sociální sítě hlavně k útokům na Hillary Clintonovou, jejíž zvolení si Kreml nepřál.

Vměšování, které Moskva vytrvale odmítá, prošetřuje už pět měsíců zvláštní vyšetřovatel FBI Robert Mueller. V pondělí padla z iniciativy jeho týmu první dvě obvinění namířená proti bývalým vedoucím představitelům Trumpova volebního týmu Paulu Manafortovi a Ricku Gatesovi. Zmínky o ruském vlivu na americké volby ale obvinění neobsahuje.