„Pečlivě jsem naslouchal všem, kteří vyjádřili své znepokojení,“ sdělil šéf WHO v prohlášení. Dříve přitom prezidenta chválil za jeho přístup k veřejnému zdraví a tvrdil, že Mugabe by prostřednictvím funkce mohl ovlivnit další lídry v Africe.
Tedros ale prý věc probíral s vládou Zimbabwe a došel k závěru, že zrušení Mugabeho funkce bude v nejlepším zájmu WHO.
Kritici, na jejichž stranu se postavila také britská vláda, upozorňovali, že sám prezident za lékařskou péčí často cestuje do zahraničí. Podle opozice i aktivistů to byl právě Mugabe, kdo dostal svou zemi do potíží.
Zimbabwské státní nemocnice v podstatě nefungují, chybí jim léky i vybavení, uvedl jeden z místních zdravotníků. Centrální nemocnice v metropoli Harare loni kvůli nedostatku zdravotnických potřeb zrušila jakékoliv operace a péči poskytuje jen pacientům v kritickém stavu a ženám u porodu.
Demonstrací proti Mugabemu přibývá
Třiadevadesátiletý autoritář Mugabe je nejstarší hlavou státu na světě. U moci zůstává od roku 1980, kdy země získala nezávislost na Británii. Volby se mají konat příští rok a šance se dávají i nynějšímu viceprezidentovi Emmersonovi Mnangagwaovi.
Mugabeho kritizuje řada lidí za hospodářské problémy. Země se potýká s vysokou nezaměstnaností i nedostatkem peněžní hotovosti a potravin. V Zimbabwe se v posledních měsících konají proti Mugabemu opakované demonstrace, které někdy propukly v násilnosti.