Šéf WHO ustoupil kritikům, Mugabe vyslancem dobré vůle nebude

Nový šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus se rozhodl po vlně kritiky ustoupit a zrušit jmenování zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho „vyslancem dobré vůle“. Aktivisté a opozice viní Mugabeho z kolapsu zdravotnictví v Zimbabwe.

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe
Zdroj: ČTK/AP Autor: Mulugeta Ayene

„Pečlivě jsem naslouchal všem, kteří vyjádřili své znepokojení,“ sdělil šéf WHO v prohlášení. Dříve přitom prezidenta chválil za jeho přístup k veřejnému zdraví a tvrdil, že Mugabe by prostřednictvím funkce mohl ovlivnit další lídry v Africe.

Tedros ale prý věc probíral s vládou Zimbabwe a došel k závěru, že zrušení Mugabeho funkce bude v nejlepším zájmu WHO.

Kritici, na jejichž stranu se postavila také britská vláda, upozorňovali, že sám prezident za lékařskou péčí často cestuje do zahraničí. Podle opozice i aktivistů to byl právě Mugabe, kdo dostal svou zemi do potíží.

Zimbabwské státní nemocnice v podstatě nefungují, chybí jim léky i vybavení, uvedl jeden z místních zdravotníků. Centrální nemocnice v metropoli Harare loni kvůli nedostatku zdravotnických potřeb zrušila jakékoliv operace a péči poskytuje jen pacientům v kritickém stavu a ženám u porodu.

Demonstrací proti Mugabemu přibývá

Třiadevadesátiletý autoritář Mugabe je nejstarší hlavou státu na světě. U moci zůstává od roku 1980, kdy země získala nezávislost na Británii. Volby se mají konat příští rok a šance se dávají i nynějšímu viceprezidentovi Emmersonovi Mnangagwaovi.

Mugabeho kritizuje řada lidí za hospodářské problémy. Země se potýká s vysokou nezaměstnaností i nedostatkem peněžní hotovosti a potravin. V Zimbabwe se v posledních měsících konají proti Mugabemu opakované demonstrace, které někdy propukly v násilnosti.