Zvrat ve sčítání: Sociální demokraté přeskočili v rakouských volbách FPÖ a jsou druzí

Sociální demokraté (SPÖ) kancléře Christiana Kerna skončili v předčasných parlamentních volbách v Rakousku na druhém a ne až na třetím místě, jak se zdálo z prvních předběžných výsledků. Vyplývá to z předběžných konečných výsledků, které zveřejnilo rakouské ministerstvo vnitra po započítání více než 750 000 korespondenčních hlasů. Ani nyní nejsou sice ještě započítány všechny odevzdané hlasy, na pořadí stran se podle agentury APA ale už nic nezmění. 

Sociální demokraté kancléře Kerna skončí nakonec ve volbách na druhém místě
Zdroj: Reuters Autor: Leonhard Foeger

Podle prvního předběžného konečného výsledku, který ještě v neděli večer zveřejnilo rakouské ministerstvo vnitra, zvítězila ve volbách lidová strana (ÖVP) ministra zahraniční Sebastiana Kurze následovaná protiimigrační Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Sociální demokraté podle nedělního oznámení skončili až třetí, což by bylo poprvé v poválečných dějinách Rakouska.

Během pondělí ale okrskové volební komise k výsledkům z volebních místností připočítaly i hlasy z korespondenčního hlasování. Těch bylo letos rekordních téměř 759 000. Díky lidem, kteří si zvolili právě tuto formu hlasování, se tak SPÖ nakonec dostala na druhou příčku před FPÖ. Na prvním místě se nic nemění.

Sčítání hlasů nicméně stále není hotové. Ve čtvrtek ještě budou jednotlivé zemské volební komise sčítat hlasy těch lidí, kteří se rozhodli volit jinde než v místě svého trvalého bydliště. Takových hlasů je ale už jen 36 000, a na pořadí stran se tak podle agentury APA již nic nezmění.

Předběžné konečné výsledky se započtením hlasů ze všech forem hlasování by mělo ministerstvo vnitra oznámit ve čtvrtek. Konečný úřední výsledek bude znám 31. října. Nový parlament se sejde 9. listopadu.

  • Nejvíce křesel v nové Národní radě obsadí lidovci dosavadního ministra zahraničí, jednatřicetiletého Sebastiana Kurze. Podle nyní zveřejněného předběžného výsledku získali 31,5 procenta hlasů a 62 mandátů v 183členné sněmovně. V barvách SPÖ, která získala 26,9 procenta hlasů, v parlamentu usedne 52 poslanců, za FPÖ, která dostala jen o devět desetin procentního bodu méně, 51 zákonodárců.

Nový parlament zřejmě bez Zelených. Volební účast těsně pod 80 procenty

Trojici jmenovaných stran, která bude Rakušany v příštích pěti letech reprezentovat v Národní radě, doplní liberálové z NEOS, již získali 5,3 procenta hlasů a obsadí deset křesel, a Kandidátka Petera Pilze, která se 4,4 procenty těsně překonala čtyřprocentní hranici nutnou pro vstup do parlamentu.

„Lidovci a Svobodní se shodnou na řešení velké části problémů. Nic ale není vyloučeno. Rakouská politika je známá svými určitými zvraty a je možné, že dojde i k jiným koalicím. Problém je v tom, že ty tři hlavní strany mají přibližně stejný počet hlasů, takže je možná řada kombinací.“

Petr Brod

publicista

Zelení, kteří měli dosud v Národní radě 24 poslanců, zůstali se 3,8 procenty hlasů před branami parlamentu, a to pro ně znamená volební debakl. 

Volební účast podle ministerstva vnitra po vyhrocené volební kampani dosáhla 79,4 procenta. Po započtení zbylých 36 000 hlasů by podle agentury APA mohla dokonce atakovat hranici osmdesáti procent.

Video Studio ČT24
video

Analytička: Ve hře je i koalice sociálních demokratů se Svobodnými