NATO hromadí u našich hranic vojska, tvrdí Moskva

Ruské ministerstvo obrany obvinilo Severoatlantickou alianci, že využila „hysterie“ kolem cvičení Západ 2017 a rozmístila v Polsku a Pobaltí u hranic s Ruskem obrněnou divizi. NATO prý tímto krokem porušuje smlouvu s Ruskem.

Rusko-běloruské cvičení Západ 2017
Zdroj: Reuters Autor: Vayar military information agency/Belarussian Defence Ministry

Ruské a běloruské jednotky v září při hranicích zemí NATO uspořádaly strategické cvičení Západ 2017, které Aliance označila za neprůhledné a obvinila Moskvu z možné přípravy provokace či agrese vůči východnímu křídlu NATO. V Bruselu panovala obava, že ruské jednotky v předsunutých pozicích i po vojenském cvičení zůstanou.

Rusko obavy NATO označilo za neodůvodněné a po ukončení manévrů oznámilo, že všichni vojáci se i s technikou vrátili do domovských posádek.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Lorne Cook

NATO porušuje smlouvu, tvrdí Moskva 

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov prohlásil, že „na pozadí hysterie“ kolem cvičení Západ 2017 NATO nenápadně přesunulo do Polska druhou obrněnou brigádu armády USA i s vojenskou technikou. Spolu s výzbrojí třetí obrněné brigády, ponechanou v Polsku a Pobaltí, tak prý je na východě NATO rozmístěna už celá americká divize, kterou lze během dvou hodin doplnit mužstvem z nejbližší americké základny v Německu.

„Je to jednoduše nepravdivý a zavádějící popis situace,“ řekl o ruském obvinění polský ministr obrany Macierewicz při společném vystoupení s ministrem zahraničí v Londýně.

Přítomnost armády USA v Polsku a Pobaltí podle Konašenkova odporuje smlouvě mezi NATO a Ruskem. Ruské agentury také tlumočily vyjádření předsedy výboru obrany ruské Státní dumy Vladimira Šamanova, že Moskva zvažuje odvetná opatření v podobě rozmístění dalšího raketového systému Iskander v enklávě Kaliningrad na břehu Baltského moře.

Mobilní rakety krátkého doletu Iskander již Rusko v Kaliningradu má, a to od konce loňského roku, což Spojené státy označily za neopodstatněný krok, který destabilizuje evropskou bezpečnost. Tyto střely mohou s vysokou přesností zasáhnout cíle ve vzdálenosti až 500 kilometrů. Opatřeny mohou být jak konvenčními, tak jadernými hlavicemi, napsala agentura AP.

NATO se na summitu ve Varšavě loni v červenci rozhodlo vyslat do Polska, Pobaltí, Rumunska a Bulharska celkem čtyři prapory, a rovněž americkou obrněnou brigádu. Na posílení východního křídla NATO se Aliance shodla kvůli obavám, které mají její východní členové z postupu Ruska.