Kalifornii dál ničí požáry. Ve Španělsku se jim rozhodli bránit pomocí ovcí a koz

Kalifornské požáry mají už nejméně jednadvacet obětí. Úřady ale pohřešují stovky lidí. Nejméně 185 lidí bylo zraněno. Živel během letošního roku zasáhl také Itálii či Portugalsko. V některých zemích zavádějí nákladné reformy, jimiž se chtějí proti ohni bránit. Třeba ve Španělsku mají pomoci ovce a kozy.

Video Hasič: Evakuaci při požárech lze přirovnat té při bleskové povodni
video

Evakuaci při požárech lze přirovnat té při bleskové povodni

Zdroj: Studio 6

V Kalifornii již shořelo více než tři a půl tisíce budov a na dvacet tisíc lidí muselo být evakuováno do bezpečí. Jen v okrese Sonoma, který patří k nejhůře zasaženým, zahynulo 11 lidí. Dalších 670 lidí se jich v tomto okrese pohřešuje.

Celkový počet pohřešovaných je nejasný, neboť podle policie na seznamech mohou být i lidé, kteří se již úřadům či rodině přihlásili, ale dosud z nich nebyli vyřazeni. Ztráta kontaktu mezi příbuznými nicméně vyvolává zoufalství, rodiny a přátelé se snaží najít své blízké i s pomocí internetových sociálních sítí.

„Hlavní příčinou požárů je dlouhotrvající suché a teplé počasí. K tomu se přidal silný vítr, který pomáhá ohni,“ vysvětlil rychlé šíření živlu meteorolog ČT Vladimír Piskala. Dodal, že v některých severních okresech Kalifornie jde o nejhorší požár za několik posledních desetiletí.

Teplé a slunečné počasí bude v Kalifornii pokračovat ještě minimálně týden. „Zatím to vypadá, že změna počasí by měla přijít až příští středu nebo čtvrtek, kdy by se od severu až severozápadu měla nasouvat studená fronta a mělo by se rozpršet,“ předpověděl Piskala.

Video Meteorolog: Pršet má v Kalifornii až příští středu
video

Meteorolog: Pršet má v Kalifornii až příští středu

Ovcemi a kozami proti ohni

Během letošního roku požáry zatím nejvíce postihly Itálii, kde jich hasiči zaznamenali přes sedm set, což je asi pětkrát více, než je obvyklé. „Hodně požárů hlásil také Balkán, Chorvatsko nebo Španělsko a Portugalsko,“ uvedl Piskala.

Právě v Portugalsku, především na severu země, oheň způsobil jednu z největších živelních katastrof za poslední roky. Vyžádal si přes šedesát životů. Celkem v Portugalsku od začátku roku vzplála oblast o velikosti přes 2600 kilometrů čtverečních. „To je polovina Ústeckého kraje a 40 procent všeho, co v Evropě shořelo,“ srovnal meteorolog ČT.

Ve Španělsku ovce a kozy prožírají lesy, čímž brání šíření požárů
Zdroj: Reuters
Autor: Thomson Reuters Foundation

Lisabon proto zavádí nákladné reformy, které mají podobným událostem propříště pokud možno zamezit. Nově se budou kácet lesy okolo silnic, aby mohly s jistotou sloužit jako únikové cesty. „Plochy by se měly parcelovat, měly by být menší a taky lépe udržované,“ popsal plány Piskala.

Ve Španělsku se proti živlu chtějí bránit návratem k tradičnímu chovu ovcí a koz. „Spásají trávu, která urychluje šíření požárů, ale hlavně zprůchodňují terén. Umožňují tak hasičům lepší a rychlejší dostupnost oblastí, kde se požár rychle šíří,“ vysvětlil Piskala. „Zatím se to testuje,“ podotkl meteorolog s tím, že na výsledky je třeba ještě počkat.