Vyrostly nové zdi. Jen bez drátů a pásů smrti, řekl německý prezident během oslav sjednocení země

Německo si připomíná 27 let od znovusjednocení. Hlavní oslavy letos probíhají v Mohuči, kde přednesl projev prezident Frank-Walter Steinmeier. Varoval, že se ve společnosti objevují trhliny a vyrůstají nové zdi a je na politicích, aby pomohli rozdělení společnosti překonat.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Německo slaví 27. výročí sjednocení

Parlamentní volby 24. září, při nichž se do Spolkového sněmu poprvé dostala protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD), podle Steinmeiera jasně ukázaly na nepřehlédnutelné malé i větší trhliny ve společnosti.

„Vznikly jiné zdi, méně viditelné, bez ostnatého drátu a bez pásu smrti,“ řekl také Steinmeier v narážce na zeď, která v roce 1989 přestala dělit východní a západní Německo.

Dnešní zdi podle něj rozdělují staré a mladé, obyvatele měst a venkova, bohaté a chudé. U některých se přitom zdi z odcizení a hněvu tak zpevnily, že jimi už neprochází žádné argumenty. U takových lidí se často projevuje hluboká nedůvěra vůči demokracii a jejím představitelům, podotkl německý prezident, podle něhož se důsledky ukážou i v novém Spolkovém sněmu, kde se změní politická kultura.

„Ne všichni, kdo se odkloní, jsou hned nepřátelé demokracie, ale všichni demokracii chybí,“ uvedl dále Steinmeier, aniž by ve svém projevu jmenoval AfD, na niž ale opakovaně narážel. Politici podle něj nyní mohou ukázat, že hněv nenahradí schopnost převzít zodpovědnost a že mají lepší řešení než ti, kdo na demokracii jen nadávají.

Před Steinmeierem vystoupila i německá kancléřka Angela Merkelová (CDU), která má za to, že Německo může být vděčné, že se mu podařilo sjednotit v míru. I proto dnes podle ní spolková republika nese zodpovědnost za Evropu a vývoj ve světě, od kterého se nemůže oddělit.

Merkelová, Steinmeier a Lammert během oslav v Mohuči
Zdroj: Reuters

Znovusjednocení Německa si připomínají všechny spolkové země, hlavní oslava připadá vždy ale na tu z nich, která právě předsedá Spolkové radě. Letos je to zhruba čtyřmilionová země Porýní-Falc, příští rok to bude Berlín.

Oslavy v Mohuči probíhají pod heslem „Dohromady jsme Německo“. Všech 16 spolkových zemí během nich představí své přednosti včetně tradičních pokrmů a nápojů. V centru Mohuče vznikla také vinná vesnice, prostor pro představení start-upů nebo šestice pódií pro koncerty a další vystoupení.

Na bezpečnost lidí dohlíží více než čtyři tisíce policistů. Bezpečnostní opatření jsou znát nejen na zemi, ale i na nebi, kde platí částečný zákaz létání, a na Rýnu v centru Mohuče, kde nesmí plout lodě.