Budoucí předseda Vojenského výboru NATO Stuart Peach je zatím náčelníkem britského vrchního štábu. Na snímku s premiérkou Mayovou
Petr Pavel je předsedou Vojenského výboru NATO od června 2015. Sice ještě nekončí, ale již ví, že jeho nástupcem bude Stuart Peach. Podobné to bylo i v Pavlově případě, zvolen byl bezmála rok před nástupem do funkce.
„Jsem potěšen, že mohu přijmout tuto další výzvu v tak důležité době pro NATO, kdy se Aliance musí modernizovat, aby čelila novým a stále se měnícím hrozbám,“ uvedl budoucí předseda výboru Stuart Peach. Obavy, že kvůli brexitu nebude zvolen, se nenaplnily.
Petr Pavel podotkl, že volbu svého nástupce vítá. „Nepochybuji o tom, že jeho široké zkušenosti náčelníka generálního štábu i člena Vojenského výboru mu umožní předsedat tomuto výboru s velkou kompetencí,“ řekl.
Stuart Peach – podobně jako Petr Pavel – totiž přichází do čela vojenské části NATO z funkce náčelníka vrchního štábu vojsk své země. Má hodnost vrchního maršála letectva (Air Chief Marshall).
Kdysi sám létal na Tornadech, ale již v roce 1990 začal působit ve velitelských hodnostech, v roce 1999 se stal velitelem vzdušných sil NATO v Kosovu, v roce 2011 zase stál v čele britských sil během intervence v Libyi. Působil také jako ředitel britského obranného zpravodajství, náčelníkem vrchního štábu britských sil je od loňského července.
Mandát v čele Vojenského výboru je tříletý. Předseda výboru je nejvyšší vojenskou autoritou NATO a hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka aliance. Výbor, v němž zasedají vojenští představitelé členských států NATO nebo náčelníci generálních štábů, se schází zpravidla třikrát ročně.