Lavrov: Na výzvu k uzavření našich úřadů v USA odpovíme později, za situaci může Obama

Moskva na nótu Spojených států vyzývající Rusko, aby do soboty uzavřelo některé své diplomatické úřady v San Francisku, Washingtonu a New Yorku, odpoví až po analýze situace. Podle agentury TASS to řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov, který z vyvolání nynějších vzájemných diplomatických protiakcí obou zemí obvinil vládu předchozího amerického prezidenta Baracka Obamy.

Video Události
video

Události: Rusko-americké napětí

„Příslušnou nótu jsme dostali včera (ve čtvrtek) večer a zabýváme se tím. Zareagujeme, jakmile tuto analýzu dokončíme,“ citoval TASS ministrovo vyjádření při setkání se studenty Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO).

„Poznamenám, že celou historii s výměnami, se sankčními útoky jsme nevyvolali my, ale administrativa Baracka Obamy. Byla vyvolána přímo s cílem podkopat americko-ruské vztahy a nedovolit prezidentovi USA Donaldu Trampovi nastoupit cestu svého prezidentství s konstruktivními návrhy,“ uvedl rovněž Lavrov.

Spojené státy vyzvaly Rusko, aby do soboty uzavřelo svůj konzulární úřad v San Francisku, diplomatickou kancelář ve Washingtonu a jedno z konzulárních oddělení v New Yorku. Otevřeně přitom uvedly, že jde o odvetu za ruské oznámení z minulého měsíce, že USA musejí do 1. září výrazně omezit početní stav americké ambasády a konzulátů v Rusku.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT: Lhůtu USA bude Rusko respektovat, roztočí se ale spirála odvetných opatření

Kongres USA nedovoluje Trumpovi normalizovat naše vztahy

Moskva tímto krokem reagovala na nový americký sankční zákon, který omezuje možnosti obchodní spolupráce USA s Ruskem. Šéf ruské diplomacie v této souvislosti obvinil Kongres Spojených států, že Trumpovi vnucuje protiruské sankce, aby podkopal jeho administrativu a nedovolil mu normalizovat s Ruskem vztahy, což dal americký prezident opakovaně najevo.

„Jak už nejednou řekl prezident (Vladimir Putin), nevyhledáváme s touto zemí (USA) spory,“ uvedl dále Lavrov. Podle něho je Moskva nadále otevřená „konstruktivní součinnosti“ a „upřímně stojí o normální dvoustrannou politickou atmosféru“.