Thajský soud se rozhodl vydat zatykač na expremiérku. Domnívá se, že je na útěku

Thajský nejvyšší soud se rozhodl vydat zatykač na bývalou premiérku Jinglak Šinavatrovou. V pátek si měla vyslechnout rozsudek v kauze kolem dotačních programů na pěstování rýže. K soudu se ale nedostavila, podle svých právních zástupců kvůli nemoci. Thajské úřady posílily hraniční kontroly, aby zabránily útěku někdejší předsedkyně vlády do zahraničí. Zdroje blízké rodině Šinavatrů podle agentury Reuters ale uvedly, že expremiérka je již za hranicemi. Bývalé političce hrozí až deset let vězení. Vynesení rozsudku soud odložil na 27. září.

Šinavatrová je obviněná z nedbalosti při zavádění kontroverzních vládních dotací pro pěstitele rýže. Její vláda údajně od farmářů nakupovala úrodu za vyšší než tržní cenu a připravila tím státní pokladnu o 600 miliard bátů (409 miliard korun). Podle kritiků tak Šinavatrová odměňovala své stoupence. Ona sama tvrdí, že šlo o snahu pomoci zemědělcům. Obvinění odmítá a označuje je za politicky motivovaná.

Svou neúčast u soudu zdůvodnila Šinavatrová zdravotními problémy. „Nemyslíme si, že obviněná je nemocná. Myslíme si, že se skrývá nebo je na útěku,“ uvedl nicméně jeden ze soudců. Bývalá premiérka prý ani nepředložila žádnou lékařskou zprávu.

„Takovéto chování ukazuje, že je zde velké riziko útěku podezřelé.Z toho důvodu se soud rozhodl vydat zatykač a zkonfiskovat zaslanou kauci“ ve výši 900 tisíc dolarů (19,9 milionu Kč), napsal v prohlášení nejvyšší soud.

Kvůli expremiérce zavedla země přísnější hraniční kontroly

Právní zástupce Šinavatrové podle agentury Reuters prohlásil, že neví, zda se bývalá premiérka stále nachází v Thajsku. Premiér Prajutch Čan-Oča řekl, že všechny silnice vedoucí ze země jsou podrobně sledovány a že nařídil posílení kontrol na hranicích. Šéf imigrační policie uvedl, že nemá žádné informace o tom, že by expremiérka prošla přes některý z hraničních přechodů.

Stoupenci Šinavatrové jsou přesvědčeni, že thajská vojenská junta se snaží soudním procesem oslabit vliv bývalé ministerské předsedkyně a vliv její rodiny. Bratr političky, někdejší premiér Tchaksin Šinavatra byl svržen vojenským převratem v roce 2006.

Šinavatrová musela odstoupit z funkce v květnu 2014 po bouřlivých nepokojích, když ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci. Necelé dva týdny po její rezignaci se moci chopila armáda, prý kvůli znovunastolení pořádku, a Šinavatrové bylo zakázáno pět let působit v politice.

Podle komentátorů BBC by snaha policie expremiérku zatknout mohla vyvolat v zemi nepokoje. Na Šinavatrovou v pátek čekaly před soudní budovou stovky stoupenců. Rod Šinavatrů je velmi populární mezi thajským venkovským obyvatelstvem, ale má četné nepřátele ve městech a mezi příslušníky střední třídy, kteří Šinavatry viní z korupce. Politické strany napojené na miliardáře Tchaksina Šinavatru vítězí v parlamentních volbách od roku 2001.