Stoupenci Šinavatrové jsou přesvědčeni, že thajská vojenská junta se snaží soudním procesem oslabit vliv bývalé ministerské předsedkyně a vliv její rodiny. Bratr političky, někdejší premiér Tchaksin Šinavatra, byl svržen vojenským převratem v roce 2006.
Šinavatrová musela odstoupit z funkce v květnu 2014 po bouřlivých nepokojích, když ji ústavní soud shledal vinnou ze zneužití moci. Necelé dva týdny po její rezignaci se moci chopila armáda a Šinavatrové bylo zakázáno pět let působit v politice.
Krátce po převzetí moci armádou se začalo hovořit o podvodech souvisejících s vládními dotacemi rýže. Vláda Šinavatrové údajně od farmářů nakupovala úrodu za vyšší než tržní cenu a připravila tím státní pokladnu o 600 miliard bátů (409 miliard korun). Podle kritiků tak Šinavatrová odměňovala své stoupence, avšak ona sama tvrdí, že šlo o snahu pomoci zemědělcům.
Stoupenci bývalé premiérky v hluboce rozdělené zemi kritizují obvinění jako spiknutí tradičních elit, mezi něž armáda a soudy patří. Odpůrci naopak argumentují, že po programu, který expremiérce zajistil popularitu na venkově, zbyly státu hromady neprodané rýže ve skladech a že šlo o hospodářskou pohromu.
Thajsko čelí politické nestabilitě od roku 2006, kdy armáda svrhla premiéra a bratra Šinavatrové Tchaksina. Rod Šinavatrů je velmi populární mezi thajským venkovským obyvatelstvem, ale má četné nepřátele ve městech a mezi příslušníky střední třídy, kteří Šinavatry viní z korupce. Politické strany napojené na miliardáře Tchaksina Šinavatru vítězí v parlamentních volbách od roku 2001.