Australská kavárna upozorňuje na nerovnost platů. Muži v ní zaplatí víc

Netradičním způsobem upozorňuje jedna melbournská kavárnice na nerovnost mezi platy mužů a žen na stejných pozicích. V Austrálii se rozdíl pohybuje mezi patnácti a devatenácti procenty. A právě o tolik víc v podniku mužům přirazí k účtu.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Australská kavárna za platovou rovnost

Kavárna Handsome Her v Brunswicku na okraji Melbourne má sice místo jen pro pár zákazníků, odhodlala se ale ke kroku, díky kterému se proslavila daleko za hranicemi. „Jeden týden v měsíci vždy účtujeme 18% příplatek pro muže, což je stejná částka, jako je rozdíl mezi mzdami mužů a žen,“ vysvětluje majitelka Alexandra O'Brienová. 

Veganský podnik má tři základní pravidla: přednostní místa pro ženy, respekt pro obě pohlaví a právě pravidelné příplatky pro muže. „Myslím, že je to skvělý nápad, protože o tom rozdílu hodně lidí neví,“ říká jedna ze zákaznic. „Já to zvládnu. Vzhledem k tomu, že je tu nespravedlivý rozdíl v platech, přestože by měly být stejné, ve skutečnosti to neplatí,“ dodává další zákazník Phil Dempster. 

Výtěžek z přirážky kavárna posílá na charitu, a přestože jsou nová pravidla vystavena hned u baru, nijak je nevynucuje. „Pokud se to lidem nelíbí nebo muži odmítnou přirážku zaplatit, nevyhodíme je. Je to jen příležitost, udělat něco dobrého,“ uzavírá majitelka. 

Na sociálních sítích akce vyvolala rozporuplné reakce. Alexandra O'Brienová je ale spokojená, protože diskuzi o nerovnosti se jí vyvolat podařilo. A přirážku zatím žádný mužský zákazník neodmítl.