Polsko chystá oficiální žádost o německé válečné reparace

2 minuty
Události: Polsko zvyšuje tlak na Německo kvůli reparacím
Zdroj: ČT24

Varšava zvyšuje tlak na Berlín ohledně reparací za ztráty ve druhé světové válce. Odborníci vyčíslují škody. Současná polská vláda tvrdí, že si reparace zaslouží. Stejný názor má i 63 procent Poláků, třetina je proti. Německo ale otázku poválečného vyrovnání považuje za uzavřenou.

S myšlenkou válečných reparací přišel šéf vládní strany, nejvlivnější muž v polské politice, Jaroslaw Kaczynski. Jeho návrh vláda vítá a chce ho prosadit. „Polsko se nikdy odškodnění nezřeklo. Mýlí se ti, kteří si to myslí,“ tvrdí Kaczynski. 

Varšava Berlínu vzkázala, že by se o reparacích nemělo diskutovat a že na finanční vyrovnání má nárok. Připomněla šest milionu obětí a obrovské materiální ztráty: v hlavním městě zůstalo jen patnáct procent budov.

Zničení Varšavy si její obyvatelé v těchto dnech připomínají na mnoha místech polské metropole. Konečná suma ještě nebyla vyčíslena, nejčastěji se ale hovoří o třech bilionech dolarů.

Tlak na Berlín stoupá. Varšava se snaží vytvořit koalici zemí, které budou postupovat společně. „Měli bychom tu záležitost přenést na mezinárodní úroveň, abychom Němce přinutili k dvoustranným rozhovorům s Polskem,“ myslí si Lech Janczuk z Katolické univerzity v Lublinu.

Berlín je ale velmi zdrženlivý. Německo přiznává morální, politickou i finanční odpovědnost za druhou světovou válku. Otázku reparací ale považuje za uzavřenou a odkazuje na srpen 1953, kdy se Polsko dalších výplat závazně vzdalo.

Varšava chystá žádost

Navíc zůstává jen u slov. Z Varšavy sem v tomto směru nedorazila oficiální žádost. V polském Sejmu teď pro ni připravují podklady, odborníci sbírají právní analýzy a posudky.

„Německo reaguje nervózně, protože má stoupence v Polsku, strany, které jednoznačně jakoukoliv diskusi odmítají nemluvě o jednání s Německem o reparacích,“ říká polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski. 

Opozice v Polsku považuje snahu vlády za stupňování protiněmecké rétoriky posílené nástupem Donalda Tuska do funkce předsedy Evropské rady. Vláda se od něj distancuje a považuje ho za prodlouženou ruku německé kancléřky.

„Jde o součást válečné politiky strany Právo a spravedlnost vůči Evropské unii, v tomto případě Německu,“ uzavírá předseda opoziční Občanské platformy Grzegorz Schetyna. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 3 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 9 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 14 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 15 hhodinami
Načítání...