Australané by měli hlasovat o sňatcích homosexuálů. Podle průzkumů jsou pro legalizaci

Austrálie je zřejmě na cestě k legalizaci sňatků osob stejného pohlaví. Příští měsíc by o změně zákona měli hlasovat lidé poštou. Podle průzkumů je většina Australanů pro. Účast v hlasování bude ovšem nepovinná. Výsledky mají být známé v listopadu, nebudou ale pro poslance závazné.

Legálnost či nelegálnost homosexuální aktivity ve světě
Zdroj: Egualdex.com

Australský premiér Malcolm Turnbull řekl, že chce dát každému příležitost se k tomuto tématu vyjádřit. On sám prý bude hlasovat pro legalizaci. Zaznívají ovšem kritické hlasy, že jde jen o plýtvání penězi. 

Podle posledních průzkumů je většina Australanů nakloněná změně zákona. Podle jednoho šetření z minulého týdne je pro legalizaci sňatků osob stejného pohlaví 67 procent žen a 59 procent dotázaných mužů.

Pokud se většina Australanů v nepovinném poštovním hlasování vysloví pro legalizaci sňatků, poslanci budou moci rozhodnout o změně Australského zákona o manželství, píše BBC. Nebudou však muset hlasovat v souladu s převažujícím názorem veřejnosti.

  • - Dvě desítky zemí umožňují sňatky osob stejného pohlaví. Většina z nich rovněž umožňuje adopci dětí homosexuálními páry. Jako poslední se pro legalizaci sňatků homosexuálů i adopce vyslovilo Německo.
  • - I v jiných zemích mohou homosexuálové uzavírat sňatky, ale jen v jejich částech, například v některých státech Mexika. Další země umožňují registrované partnerství osob stejného pohlaví. První z nich se v roce 1989 stalo Dánsko, ČR uzákonila registrovaném partnerství v červenci 2006.
  • - Jako první umožnilo sňatky homosexuálních párů v roce 2001 Nizozemsko. Od té doby uzákonilo homosexuální sňatky dalších 12 zemí Evropy: Belgie, Španělsko, Norsko, Švédsko, Portugalsko, Island, Dánsko, Francie, Británie (s výjimkou Severního Irska), Lucembursko, Irsko (po referendu) a Finsko.
  • - Mimo Evropu sňatky osob stejného pohlaví na celostátní úrovni umožňuje Argentina (v roce 2010 jako první latinskoamerická země), Brazílie, JAR (v roce 2006 jako první země Afriky), Kanada, Kolumbie, Nový Zéland a Uruguay.
  • - Ve Spojených státech rozhodl o právu uzavírat sňatky mezi homosexuály Nejvyšší soud v červnu 2015. Do té doby sňatky osob stejného pohlaví umožňovalo 36 amerických států. Po verdiktu nejvyšší soudní instance musí od jejich zákazů upustit i zbylých 14 států na jihu a jihozápadě USA. Rozhodnutí soudu se však netýká indiánských rezervací.
  • - V Mexiku, kde mohou osoby stejného pohlaví uzavírat sňatky zatím jen v některých státech, loni navrhl prezident Enrique Peňa Nieto uzákonění svazků osob stejného pohlaví, proti návrhu se vyslovil například papež František a v zemi se konaly na protest i masové demonstrace.
  • - Letos v květnu podpořil manželství párů stejného pohlaví ústavní soud na Tchaj-wanu, který by se tak stal první zemí Asie, kde by byly sňatky osob stejného pohlaví legalizovány.
  • - Slovinsko naopak v roce 2015 odmítlo uzákonění sňatků homosexuálů v referendu.