Při střetech ve Venezuele další tři mrtví. Opozice plánuje na sobotu masovou demonstraci

Čtvrteční generální stávku ve Venezuele provázely tvrdé střety s policií, při kterých zemřeli nejméně tři lidé. V některých ulicích Caracasu vyrostly barikády. Opozice se snaží vystupňovat tlak na prezidenta Nicoláse Madura, který se chystá pomocí Ústavodárného shromáždění zbavit parlament moci. Sněmovna, v níž mají většinu Madurovi odpůrci, chce zvolit nové soudce nejvyššího soudu, protože jmenování těch současných považuje za neplatné. Násilnosti, provázející demonstrace proti Madurovi, si během čtyř měsíců vyžádaly už stovku životů.

Venezuelské pořádkové jednotky zasahují proti demonstrantům
Zdroj: Reuters Autor: Andres Martinez Casares

Demonstrant, zastřelený na předměstí Caracasu Los Tuques, měl 24 let, druhý, zastřelený ve Valencii na severu země, byl o rok mladší, upřesnila prokuratura, aniž by se zmínila, kdo je za zastřelení obou mladých mužů zodpovědný.

Stou obětí potyček mezi příznivci opozice a vládními silami se stal patnáctiletý mladík, který zahynul během demonstrace doprovázející generální stávku ve státě Zulia na západě Venezuely. Policie podle lidskoprávních organizací zatkla více než 170 lidí. 

Venezuelská opozice ve čtvrtek zahájila čtyřiadvacetihodinovou celostátní stávku proti vládě prezidenta Nicoláse Madura a jejímu záměru zbavit se parlamentu, který má od loňského ledna pod kontrolou opozice. Nahradit ho má Ústavodárné shromáždění, do něhož jsou volby vypsány na 30. července.

Odpůrci vlády se obávají, že prezident si chce touto cestou posílit moc a postupně v zemi vybudovat diktaturu. Maduro je kvůli tomu terčem široké mezinárodní kritiky, americký prezident Donald Trump Caracasu pohrozil ekonomickými sankcemi, pokud se Maduro pokusí přepsat ústavu.

Video Studio ČT24
video

Maduro navzdory tlaku ze zahraničí a protestům doma od svých záměrů neupouští

Další protivládní akcí opozice má být v sobotu masová demonstrace v Caracasu.