Krize kolem Kataru? Jde hlavně o souboj ideologií, říká arabista Pelikán

6 minut
Arabista Petr Pelikán: Jde o souboj ideologií
Zdroj: ČT24

Šestice arabských zemí přerušila diplomatické styky s Katarem. Zastavují i letecké a námořní spojení. Podle Egypta, Saúdské Arábie, Bahrajnu, Libye, Spojených arabských emirátů a Malediv podporuje Katar teroristické skupiny napojené na Írán a destabilizuje celý region. Jak je možné, že země, které jsou často samy obviňovány z podpory teroristů, obviňují ze stejné věci Katar? Podle arabisty Petra Pelikána jde v této diplomatické rozmíšce především o souboj ideologií.

Je Katar hnízdem podpory islamistického terorismu?
Záleží na tom, čemu budeme říkat islamistický terorismus. Katar je skutečně velice zajímavá země. Deset až patnáct let je – naprosto v nepoměru ke svému významu, ať už velikostně, nebo mocensky – prakticky všude. Hostí jednání mezi opozicí a vládou ze Súdánu, dodává zbraně do Libye, přestěhovalo se tam sídlo Hamasu a tak dále. Cokoliv se děje, je tam Katar. Neřekl bych přímo, že podporuje terorismus, ale dělá politiku na všechny strany a všude má dobré přátele, včetně stran, které se tu více, tu méně označují za teroristické.

Takže i v Saúdské Arábii a v Íránu?
Takže i v Saúdské Arábii a Íránu, ano.

Znamená to, že teď něco selhalo?
Nebo naopak. Katar dělá velmi chytrou politiku a mě by zajímalo, jestli je to koníček tamního emíra, nebo jestli je tam nějaká skupinka ve vládě, která se rozhodla, že z Kataru udělá maličkou, ale významnou zemi. Těžko říct.

Jak mohou některé země, o kterých se také ve veřejném prostoru píše, že jsou podporovatelé terorismu, kritizovat někoho jiného, že podporuje terorismus?
Na to nezbývá než říci, že je to zajímavé.

A proč to je tedy? Jde tam o úplně něco jiného? V tomto smyslu si asi všechny ty země nemají co vyčítat, jestli vám dobře rozumím?
No, myslím si, že nemají. Spousta konfliktů, které probíhají na Blízkém východě, bych hodnotil jako konflikt a soupeření, zástupnou válku mezi Saúdskou Arábií a Íránem.

Válku o co, o vliv v celém regionu?
My jsme zvyklí, že chceme vidět ropu, zemní plyn, maximálně vliv, ale zapomínáme, že tyhle země pořád mají nějakou ideologii, takže já bych úplně neodbíhal od toho, že je to zápas o ideologii.

Tedy zda převáží sunnité či šíité?
Ano, sunnité, šíité, arabský element, perský element.

Nebo je to ještě složitější?
Je to komplikovanější, ale můžeme říkat sunnité, šíité, Arabové, Íránci.

Proč souboj ideologií? Jenom proto, že jedna bude silnější?
Nesnažte se za vším hledat úplně logické motivace. Když si baníkovci domluví, že místo, aby se šli kochat fotbalem, někde se radši poperou, proč vlastně? Proč? Těžko říct. A tady to taky docela funguje.

Chtěl jsem se samozřejmě ptát na ropu, protože ty ceny zareagovaly. Vystoupaly nahoru, ale pak ještě v průběhu dne spadly dolů. To je doklad toho, co říkáte, že ekonomické zájmy za tím vůbec nemusí být?
Vždycky bývám podiven, když slyším, že středoevropské měny v důsledku negativního resentimentu na tokijské burze poklesly o 3,5 procenta. Nechápu to. Takže zřejmě někde byl nějaký resentiment negativní, a pak zase pozitivní. A Katar tím, že má dva miliony obyvatel, tak je mu ve skutečnosti úplně jedno, jestli ropa a zemní plyn půjde o trošku nahoru nebo o trošku dolů. Mají i dlouhodobé kontrakty, protože vyvážejí zejména do Japonska a do Koreje, takže nejsou závislí na té části světa, o kterou my se zajímáme – Evropa, Západ.

Čili z Evropy na to můžeme nahlížet tak, že tam probíhá souboj ideologií, který pro nás není nějak významný? Nebo to může být kvůli podpoře terorismu pro Evropu problém?
Ono to vždycky má víc příčin, ale doporučoval bych nezanedbávat ty ideologie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
Právě teď

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil tisíc

Počet obětí ničivého pátečního zemětřesení o síle 7,7 stupně v Myanmaru překročil tisíc s tím, jak jsou ze sutin zřícených budov ve druhém největším městě v zemi vyprošťována další těla, informují světové agentury s odkazem na státní média. Páteční bilance uváděla nejméně 144 mrtvých a 730 zraněných, vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain připustil, že se počet obětí ještě zvýší.
06:53Aktualizovánopřed 6 mminutami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 27 mminutami

De facto: Odtajněné dokumenty můžou říct více o atentátu na Kennedyho

Atentát na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, jednu z nejzásadnějších událostí moderních amerických dějin, dodnes obestírají nekonečné dohady a spekulace. Část Američanů nikdy neuvěřila, že vrahem byl Lee Harvey Oswald, případně, že atentátník jednal sám. Mnozí čekají, zda jasno do případu nevnese zveřejnění archivních dokumentů, které nedávno nařídil Donald Trump.
před 56 mminutami

Po ruském útoku na Dnipro jsou nejméně čtyři mrtví

Ruské vzdušné útoky na ukrajinské průmyslové město Dnipro si vyžádaly nejméně čtyři mrtvé a 21 raněných. Informoval o tom v noci na sobotu šéf oblastní správy Serhij Lysak, podle něhož je stav tří raněných kritický.
před 2 hhodinami

Soudce dočasně zablokoval zrušení Hlasu Ameriky

Federální soudce ve Spojených státech v pátek večer (v noci na sobotu SEČ) nařídil administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby pozastavila své úsilí o zrušení Hlasu Ameriky. Prozatím tak vládě zabránil propustit 1300 novinářů a dalších zaměstnanců rozhlasové stanice s osmdesátiletou tradicí, kteří v polovině března dostali ze dne na den nařízenou dovolenou.
před 4 hhodinami

Rusy sankce pálí, ale jejich ekonomiku to nepoloží, zaznělo v 90' ČT24

Evropští lídři zatím nebudou rušit sankce proti Rusku. Právě to přitom Moskva požaduje výměnou za to, že přistoupí na klid zbraní v Černém moři. Hosté 90' ČT24 se shodli na tom, že sankce sice Rusy pálí více, než přiznávají, ale ekonomiku to nepoloží. „Rusové toho vydrží hodně, nějaká nespokojenost se projeví mnohem pomaleji, než bychom čekali,“ řekla redaktorka Deníku N Petra Procházková.
před 5 hhodinami

Litva chce odstrašit Rusko a Bělorusko, na základně v Rukle slouží i Češi

Litva rozmístí na hranicích s Ruskem a Běloruskem protipěchotní miny, oznámilo tamní ministerstvo obrany s tím, že jde o součást strategie na odstrašení před napadením. Vilnius zároveň očekává příchod německé brigády, která posílí alianční základnu v Rukle, kde jsou momentálně i čeští chemici. Kromě nich už zde působily také mechanizované jednotky nebo dělostřelci. Posílení čeká všech osm základen na východním křídle NATO, Češi slouží na třech z nich.
před 6 hhodinami
Načítání...