Burky mají utrum. Na veřejnost jedině s odhalenou tváří, schválil rakouský parlament

Rakouský parlament odsouhlasil zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Opatření je součástí „integračního balíčku“, který konkretizuje způsob začleňování žadatelů o azyl do rakouské společnosti a ztěžuje agitaci ve prospěch šíření radikálních myšlenek. 

Muslimky v burkách
Zdroj: ČTK/AP Autor: Hasan Jamali

Pro zákon hlasovaly strany dosluhující koalice sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP). Člověku, který se od října tohoto roku na veřejnosti objeví na veřejnosti a bude si tvář zahalovat nebo schovávat oděvem nebo jinými předměty tak, že nepůjdou rozeznat rysy obličeje, hrozí pokuta ve výši až 150 eur (téměř 4000 korun).

Toto opatření kritizovala část opozice. Například poslanci liberální strany NEOS chtěli vědět, jak může zákaz úplného zahalování přispět k integraci, když dotyčné ženy nyní budou nuceny zůstávat doma. Euroskeptická formace Team Stronach zase v návrhu postrádala další opatření, jako je zákaz nošení šátků ve veřejné službě.

Zahalování obličeje na veřejnosti už je v některých zemích zakázáno. Jako první v Evropě tak v roce 2011 učinila Francie, po níž následovala Belgie, Nizozemsko či Bulharsko. Opatření směřují především proti nošení burek a nikábů.