CIA nasadila na Kimův režim zvláštní jednotku

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zřídila zvláštní jednotku, jejímž úkolem bude sledovat Severní Koreu. Nové středisko by se mělo hlavně zabývat hrozbou, která plyne z programu vývoje balistických raket a jaderných zbraní této východoasijské země.

V novém Středisku korejské mise (KMC) se soustředí všichni odborníci CIA na Severní Koreu. Spolupracovat budou úzce i s experty z dalších tajných služeb. Půjde o první jednotku v rámci amerických tajných služeb, která se bude věnovat pouze jedné zemi.

„Vytvoření Střediska korejské mise nám umožní … efektivně řídit snahy CIA v boji proti vážným hrozbám, kterým jsou Spojené státy a jejich spojenci vystaveni ze strany Severní Koreje,“ uvedl šéf CIA Mike Pompeo.

Severní Korea je podle vlastních prohlášení připravena kdykoli zopakovat test jaderných zbraní, kterých zřejmě od roku 2006 provedla již pět, z toho dva v loňském roce. Před časem KLDR odpálila také další balistickou raketu.

Bývalý analytik CIA John Nixon očekává, že středisko bude předávat zpravodajským službám a administrativě prezidenta Donalda Trumpa dvakrát denně situační zprávu ohledně severokorejského režimu. Nixon také předpokládá úzkou spolupráci amerických zpravodajců s kolegy z Jižní Koreje.

Oznámení vzniku jednotky v CIA následuje pouze dva dny po zvolení Mun Če-ina jihokorejským prezidentem. Syn severokorejských uprchlíků v kampani sliboval vůči KLDR vstřícnější jednání, a dokonce připustil, že by byl za jistých okolností ochoten KLDR navštívit.

Napětí na Korejském poloostrově se v posledních týdnech vyostřilo. Americký prezident Donald Trump zvýšil od svého lednového nástupu k moci tlak na Pchjongjang a nevyloučil ani vojenský zásah. Zároveň uvedl, že je ochoten se „za příhodných okolností“ setkat se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. KLDR na počátku května CIA obvinila, že osnovala spiknutí s cílem Kim Čong-una zavraždit.