Dobrý signál pro Merkelovou. Volby ve Šlesvicku-Holštýnsku vyhrála její CDU

V zemských volbách v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko podle odhadů zvítězila s 32 procenty Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Dosud vládnoucí sociální demokraté (SPD) skončili druzí s 27 procenty. Do zemského sněmu se dostali i Zelení, FDP a Alternativa pro Německo.

Zemské volby ve Šlesvicku-Holštýnsku
Zdroj: Reuters Autor: Fabian Bimmer

Zelení, dosavadní  koaliční partner SPD, dostali 13 procent. Svobodní demokraté (FDP) jsou za nimi s 11,5 procenty hlasů. Vítězná CDU se právě se těmito dvěma stranami pokusí sestavit koalici.

Uspěla i protipřistěhovalecká Alternativa pro Německo (5,9 procent), která tak bude zastoupena již ve 12 z celkem 16 zemských sněmů v Německu. V zemském sněmu bude nadále zastoupena i strana dánské menšiny - Jihošlesvický svaz voličů (SSW) - která získala 3 až 3,5 procenta, ale vstupní hranice 5 procent pro ni neplatí. Do parlamentu se naopak nedostane Levice se ziskem 3,5 procenta.

Krátce po zveřejnění odhadů už zemský lídr CDU Daniel Günter ohlásil své vítězství. „Je to velkolepý den pro Šlesvicko-Holštýnsko. Vyhráli jsme volby. Lidé hlasovali proti koalici nečinnosti, jasným rozhodnutím svých hlasů svrhli vládu s Torstenem Albigem,“ řekl za velkého jásotu svých stoupenců.

Právě dosavadní zemský premiér za SPD Torsten Albig uznal porážku své koalice ve volbách. „Dnešek je hořký den pro sociální demokracii, hořký den pro vládu, hořký den pro mne,“ řekl v Kielu. „Stojíme tu a konstatujeme, že jsme nezískali většinu,“ prohlásil a přiznal osobní odpovědnost za výsledek.

Výsledky voleb jsou ranou pro sociálnědemokratického kandidáta na post spolkového kancléře Martina Schulze a naopak dodají vítr do plachet Merkelové, která se v září bude ucházet už o čtvrtý post kancléřky.

„Jsem pekelně rozzlobený. Je to něco, co člověka zasáhne pod kůži a vyvolává v nás smutek.
Všichni jsme počítali s lepším výsledkem,“ komentoval výsledky voleb kancléřský vyzývatel Merkelové za SPD Martin Schulz. Za náskok šesti až sedmi procent si zemský lídr CDU Daniel Günter zaslouží blahopřání, dodal.

V letošních zemských volbách mohou poprvé hlasovat již 16letí. Volební kampani dominovala témata vzdělávání, infrastruktury a větrné energie.

Volby v této malé spolkové zemi jsou sledované především proto, že jsou předposlední ostrou prověrkou před zářijovým parlamentním hlasováním. Po Šlesvicku-Holštýnsku, kde žije zhruba 2,9 milionu obyvatel, přijde 14. května ještě výrazně důležitější hlasování, kterým budou volby v nejlidnatější spolkové zemi - Severním Porýní-Vestfálsku.