Podle Spiegelu nechával Adenauer špehovat své politické odpůrce

První kancléř spolkové republiky Konrad Adenauer nechával špiclovat své politické odpůrce z řad sociální demokracie, ale dokonce i členy své vlastní koalice. Napsal to německý magazín Spiegel, který analyzoval mimo jiné dosud nezveřejněné dokumenty Spolkové zpravodajské služby (BND). Nové informace by podle týdeníku mohly korigovat pohled na muže, který je považován za jednoho z největších politiků novodobých německých dějin.

Křesťanský demokrat Adenauer stál v čele německé vlády v letech 1949 až 1963 a je spojován především s demokratizací Německa po druhé světové válce a jeho pevným zakotvením mezi západními státy. Jak ale ukazují rešerše Spiegelu, metody, které Adenauer používal, vždy demokratické nebyly.

Při dvou konzultacích s blízkými představiteli Křesťanskodemokratické unie (CDU) v červenci 1960 Adenauer otevřeně připouští, že existuje „stranická tajná služba“, která ho informuje o tom, co se děje uvnitř opoziční sociální demokracie (SPD). „Máme někoho, kdo nám dává zprávy z jejich předsednictva, to je jasné,“ poznamenal tehdy šéf německé vlády.

Při získávání informací navíc Adenauerovi pomáhala i Spolková zpravodajská služba a její předchůdkyně, takzvaná Organizace Gehlen. Šéf BND a bývalý generálmajor nacistického wehrmachtu Reinhard Gehlen tak například 5. září 1960 odcházel z kancléřství s úkolem zjistit, kdo byl první manželkou tehdejšího starosty západního Berlína a budoucího kancléře Willyho Brandta (SPD).

O toho se Adenauer a lidé z jeho okolí zajímali opakovaně. Spolková zpravodajská služba tak měla zjistit třeba informace z období Brandtova exilu v Norsku nebo jeho působení jako novináře během španělské občanské války ze 30. let, které by mu mohly přitížit.

Kancléřství platilo za informace i bývalému nacistovi

Adenauer, který občasně o občanech mluvil jako o blbcích, jak dokládají dokumenty, si ale nezjišťoval jen detaily o opoziční SPD, ale dokonce platil i za informace z nitra Svobodné demokratické strany (FDP), s níž opakovaně vládnul v koalici. Dva tisíce německých marek měsíčně za ně tehdy od kancléřství dostával bývalý nacista a tehdejší člen FDP Lothar Weirauch, který, jak se později ukázalo, byl zároveň agentem východoněmecké tajné policie Stasi.

„Špiclováním právník Adenauer porušil elementární základy parlamentní demokracie. Šlo o porušení práva, které by ho pravděpodobně připravilo o úřad, kdyby vyšlo na veřejnost,“ konstatuje Spiegel, podle něhož se vládní praxe prvního kancléře spolkové republiky podobala postupu autokraticky smýšlejících politiků jako je maďarský premiér Viktor Orbán nebo šéf polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
11:52Aktualizovánopřed 1 mminutou

Izrael udeřil na uprchlický tábor, tvrdí palestinská agentura

Civilní obrana v Pásmu Gazy ovládaná teroristickým Hamásem uvedla, že čtvrteční izraelské údery v enklávě zabily nejméně 44 Palestinců, píše AFP. Palestinská agentura WAFA tvrdí, že izraelská armáda leteckými údery i pozemní palbou zaútočila v uprchlickém táboře Burajdž, ve městě Džabálija a dále v oblastech měst Chán Júnis a Dajr Balah. Informace nelze ověřit. Dle médií Izrael a Hamás obdržely nový návrh USA na dočasné příměří v Gaze.
před 3 mminutami

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
před 1 hhodinou

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Sídlo prezidenta má nyní deset dní na dokončení procesu zastavení tarifů. Cla budou do rozhodnutí odvolacího soudu vybírána dál, upřesnil amerikanista Jiří Pondělíček.
02:26Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 1 hhodinou

USA začnou odebírat víza čínským studentům, řekl Rubio

Spojené státy začnou odebírat víza čínským studentům, oznámil ve středu ministr zahraničí Marco Rubio. Podle něj půjde například o studenty s vazbou na Komunistickou stranu Číny či studující kritické obory. Rubio plán zveřejnil v době, kdy se prezident Donald Trump snaží snížit počet zahraničních studentů na amerických univerzitách, které mají z jejich školného značné příjmy. Čína se proti oznámenému postupu již ohradila.
07:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 2 hhodinami
Načítání...