Senát USA definitivně schválil nominaci konzervativního soudce Neila Gorsucha do amerického nejvyššího soudu. Kandidát navržený prezidentem Donaldem Trumpem získal jednomyslnou podporu republikánů, díky jejichž hlasům prošel i přes odpor demokratů.
Konzervativec Gorsuch byl schválen za člena Nejvyššího soudu USA
Nový soudce nahradí loni zesnulého Antonina Scaliu a doplní počet členů nejvyšší soudní instance v USA na devět. Republikáni kvůli jeho zvolení porušili dlouholetou tradici a schválili změnu pravidel, díky níž jim ke Gorsuchovu potvrzení stačila prostá většina hlasů a nepotřebovali třípětinovou, jak je obvyklé.
Devětačtyřicetiletý Gorsuch je nejmladším nominovaným do funkce soudce Nejvyššího soudu od nominace tehdy 43letého Clarence Thomase v roce 1991.
Gorsuch je od roku 2006 členem federálního odvolacího soudu pro několik západních států Unie se sídlem v Denveru. Nominoval jej republikánský prezident George Bush mladší a při jeho potvrzování v Senátu se proti němu nikdo nepostavil.
Obránce náboženských svobod a zastánce soudního přezkumu vládních regulací
Jako zastánce původního významu textu ústavy a zákonů a odpůrce faktického vytváření zákonů soudy by měl být rovnocennou náhradou za loni zesnulého konzervativního soudce Antonina Scaliu. Je znám jako obránce náboženských svobod a zastánce soudního přezkumu vládních regulací.
V proslovu dal najevo, že hodlá dodržovat konzervativní princip soudcovské zdrženlivosti a vyhýbat se aktivismu čili snaze o „tvůrčí výklad“ ústavy a zákonů podle vlastních preferencí nebo „potřeb doby“.
Ve prospěch konzervativního pohledu by měl Gorsuch ovlivnit rozhodování v takových otázkách, jako je právo vlastnit zbraň, náboženská práva nebo problematika potratů.