Orbán znovu útočí na Sorosovu Středoevropskou univerzitu. Odejde CEU z Budapešti?

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán obvinil Středoevropskou univerzitu (CEU) sídlící v Budapešti z podvádění a řekl, že její další osud závisí na dohodě maďarské a americké vlády. Univerzitu v roce 1991 založil americký miliardář maďarského původu George Soros, který je považován za Orbánova politického oponenta. Americké ministerstvo zahraničí reagovalo vyjádřením znepokojení nad návrhem zákona, jehož cílem je podle kritiků znemožnit činnost CEU v Maďarsku.

Středoevropská univerzita v Budapešti
Zdroj: CEU

Premiér v rozhovoru s maďarským rozhlasem řekl, že univerzita využívá neoprávněných výhod, které ji stavějí nad ostatní maďarské vysoké školy. Oproti nim totiž její diplomy uznává nejen Maďarsko, ale i Spojené státy. „V Maďarsku není žádný rozdíl v tom, když je někdo miliardář. Tato univerzita musí rovněž respektovat zákony,“ prohlásil Orbán. „Maďarsko vždy podpoří vzdělávání, podvádění ale tolerovat nebude,“ dodal.

Premiér opakovaně Sorose obviňuje, že chce prostřednictvím finanční podpory některých organizací tajně ovlivňovat maďarskou politiku. Letos v únoru mu dokonce vyčetl, že je spoluodpovědný za migrační krizi, protože financuje skupiny, které pomáhají uprchlíkům a prosazují vstřícnou migrační politiku.

Rektor CEU Michael Ignatieff se podle agentury AP snaží univerzitu v Maďarsku ochránit, přestože v úterý vláda předložila parlamentu návrh změn zákona o vysokých školách, které zpřísní pravidla působení zahraničních vzdělávacích institucí v zemi. Nová úprava je podle kritiků diskriminační a je přímo namířená proti CEU. Panují prý obavy, že navrhované změny Sorosově univerzitě znemožní v Budapešti zůstat.

Američané: Neohrožujte nezávislost CEU

Výhrady k této legislativní akci vlády dnes dalo najevo i ministerstvo zahraničí Spojených států, podle něhož by znamenaly „nové, cílené a zatěžující regulační požadavky vůči zahraničním univerzitám“.

„Pokud bude návrh přijat, budou mít tyto změny negativní účinek, či dokonce povedou k uzavření (CEU),“ řekl podle agentury mluvčí americké diplomacie Mark Toner. „Vyzýváme maďarskou vládu, aby se vyhnula jakémukoli legislativnímu kroku, který by ohrozil aktivity či nezávislost CEU,“ dodal Toner.