Erdogan má drženého novináře za agenta Německa. Absurdní, zní z Berlína

Německo-turecký novinář Deniz Yücel držený ve vazbě v Turecku je prý německý agent a podporuje kurdské separatisty. Prohlásil to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Německé ministerstvo zahraničí následně odmítlo obvinění jako scestné.

Video Události
video

Válka slov mezi Německem a Tureckem přiostřuje

Šéfové diplomacie Německa a Turecka spolu telefonicky hovořili o posledním napětí ve vzájemných vztazích a dohodli se, že se setkají v Německu 8. března.

„Jako zástupce PKK (Strana kurdských pracujících) a jako německý agent se tato osoba měsíc schovávala na německém konzulátu,“ prohlásil Erdogan. „Měsíc jsme říkali, předejte nám ho, měl by být postaven před soud,“ dodal turecký prezident ve svém prvním vyjádření k případu Yücela, který je dopisovatelem německého listu Die Welt v Turecku.

Novinář se nakonec sám dostavil na policejní prezidium v Istanbulu. Byl zatčen a následně skončil ve vyšetřovací vazbě ve vězení západně od Istanbulu. Propuštění Yücela požadují němečtí politici i veřejnost. Jeho obvinění ze špionáže německé ministerstvo zahraničí v pátek okamžitě odmítlo jako scestné.

Poslední roztržku v německo-tureckých vztazích způsobilo také zrušení čtvrtečního vystoupení tureckého ministra spravedlnosti Bekira Bozdaga v německém městě Gaggenau, kde chtěl podpořit změny ústavy své země. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes obvinil německou vládu, že chce dosáhnout odmítnutí ústavní reformy v chystaném tureckém referendu.

Vedení města Gaggenau své rozhodnutí zrušit akci zdůvodnilo přílišným zájmem lidí o účast a obavou o jejich bezpečnost. Bozdag to označil za nepřijatelné a zrušil setkání s německým ministrem spravedlnosti Heikem Maasem.

Bozdag měl ve zhruba třicetitisícovém Gaggenau na jihozápadě Německa vystoupit s projevem na podporu kontroverzních ústavních změn v Turecku, o nichž mají Turci hlasovat příští měsíc.

Demonstrace před tureckou ambasádou v Berlíně
Zdroj: Reuters
Podpořit ústavní změny do Německa, kde žije asi 1,5 milionu tureckých občanů, jezdí opakovaně přední turečtí činitelé, což ve spolkové republice budí nevoli mnoha politiků. Řadě z nich připadá paradoxní, aby turečtí ministři využívali svobody slova v Německu k propagaci kontroverzních změn ústavy v době, kdy je stejná svoboda v Turecku mnoha lidem upírána.

Podobně jako Gaggenau také radnice v Kolíně nad Rýnem zrušila na neděli plánované setkání tureckého ministra hospodářství Nihata Zeybekciho s Turky žijícími v Německu.

Zeybekci po tomto odmítnutí chtěl akci uskutečnit ve městě Frechen poblíž Kolína. Ani tamní provozovatel haly ale nakonec ministrovi ve svých prostorách neumožní v neděli vystoupit.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Vyostřené německo-turecké vztahy