Protesty proti policejní brutalitě v Paříži neutichají, bouřlivé předměstí navštívil Hollande

Na pařížské předměstí, kde během víkendu demonstrovaly zhruba dva tisíce lidí, přijel sám prezident Francois Hollande. Nepokoje vypukly minulý týden, kdy se jeden místní muž stal údajně obětí policejního násilí. Během víkendových protestů demonstranti napadli policii, podpálili několik aut a kontejnerů na odpadky a část z nich zaútočila i kameny.

Video Události
video

Hollande dorazil do epicentra bouří

Hollande se sešel se zástupci některých občanských asociací, předtím v nemocnici navštívil muže, na kterém se údajně policie dopustila násilí. Vandalismus v ulicích ale odsoudil a prohlásil, že spravedlnosti musí být učiněno za dost.

Francois Hollande v nemocnici u napadeného muže
Zdroj: Le Parisien

„Podle některých bezpečnostních expertů je situace výbušná. Obávají se toho, aby se střety nezvrhly podobně jako před 12 lety, kdy musela vláda dokonce vyhlásit výjimečný stav,“ uvedl zpravodaj ČT ve Francii Petr Zavadil.

Střety s policí se neodehrávají jen na pařížských předměstích, ale i v jiných městech. Jen v noci na úterý policie zadržela 25 lidí. „Většina těchto lidí potom končí ve zrychleném řízení před soudem, který je trestá hlavně pokutami,“ doplnil Zavadil.

Násilné protesty na pařížském předměstí Bobigny
Zdroj: ČTK/ABACA
Autor: Yaghobzadeh Alfred

Čtyři policisté jsou mimo službu

Nepokoje trvají již několikátý den v reakci na napadení místního mladíka policií v rámci razie proti překupníkům drog. 22letého muže, který při zadržení vzdoroval, policisté měli nejprve brutálně zbít, jeden z nich mu pak vrazil obušek do konečníku, čímž mu způsobil vážné zranění, kvůli kterému byl hospitalizován.

Francouzské úřady už postavily mimo službu čtyři policisty. Jeden z nich čelí obvinění ze znásilnění, zbylí tři z napadení. Všichni muži vinu odmítají a tvrdí, že při zákroku pouze pátrali po dealerech drog. Vyšetřovatelé mají k dispozici video ze zatýkání.