Rakousko zakáže zahalování tváře na veřejnosti

Rakouská vládní koalice se dohodla na zákazu zahalování obličeje ve veřejných institucích, jako jsou soudy nebo školy. Zvažuje i obecnější zákaz, který by se týkal státních zaměstnanců. Ti by nově nemohli nosit do práce muslimské šátky nebo jiné náboženské symboly.

Video Události
video

Rakousko zakáže muslimským ženám zahalovat si obličej

Zákaz se týká muslimských oděvů - nikábů a burek. „Zavázali jsme se k otevřené společnosti, což předpokládá otevřenou komunikaci. Závoj plně zahalující tvář na veřejných místech to neumožňuje, proto bude zakázán,“ stojí ve vládním prohlášení.

Podle oficiálních odhadů nosí v Rakousku nikáb jen 150 žen, ale opatření by mohlo odradit návštěvníky z oblasti Perského zálivu. Mluvčí vlády navíc rakouským médiím řekl, že zákaz se má vztahovat i na centrum Vídně či lyžařská střediska.

Současná opatření jsou analytiky považována za pokus zvrátit vzestup rakouských nacionalistických a protiimigračních Svobodných, jejichž kandidát Norbert Hofer těsně prohrál nedávné prezidentské volby. Svobodní by dle průzkumů v současné době vyhráli parlamentní volby, ty se ale konají až na podzim 2018.

Centristická koalice složená ze sociálních demokratů a lidovců se minulý týden málem rozpadla, protože se dlouho nedokázala dohodnout na budoucím směřování vlády. Mezi další nově zveřejněné plány patří omezení počtu zahraničních pracovníků, posílení hraničních kontrol a elektronické náramky pro bývalé džihádisty.

Rakousko čelí v posledních letech uprchlické vlně. Na rozdíl od Němců si Vídeň stanovila maximální počet žadatelů o azyl. Loni neměl překročit 37 500 lidí a jen těsně se nenaplnil. Vládní lidovci by limit chtěli ještě snížit, oporu v koalici pro to ale zatím nenašli.

Rakousko je pro mnoho migrantů spíš tranzitní zemí - přesto chce počet přicházejících dál snižovat. „Musíme zvážit, jak zvýšit dobrovolné odjezdy. Domnívám se, že musíme soustředit migranty se zamítnutými žádostmi v táborech a nabídnout jim pomoc s návratem zpět,“ myslí si rakouský ministr obrany Hans-Peter Doskozil.

V Rakousku nyní žije přes půl milionu muslimů. Radikalizace se vláda obává hlavně u druhé generace imigrantů. V zemi v současnosti eviduje několik desítek islamistů.