Radikálové znovu ničí historické skvosty v syrské Palmýře

Radikálové z takzvaného Islámského státu (IS) v Sýrii znovu ničí historickou Palmýru. Podle syrské agentury SANA poničili amfiteátr z druhého století a skupinu sloupů před ním. IS měl Palmýru v rukou i v roce 2015 a začátkem loňského roku a také tehdy ničil památky, z nichž mnohé jsou na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Ředitelka této organizace Irina Bokovová řekla, že poničení sloupů i divadla je „nový válečný zločin“. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov to označil za barbarství.

Video Studio ČT24
video

Archeolog Stančo: Amfiteátr ani tetrapylon nemají spojitost s náboženstvím

SANA v pátek oznámila, že radikálové poničili „fasádu“ amfiteátru, který v minulosti používali k vraždění svých odpůrců. Poničen je i tetrapylon – sloupoví, které stojí před divadlem. SANA neuvedla podrobnosti o míře ani době ničení, ale její zprávu potvrdila i exilová opozice a šéf oddělení pro historické památky Maamún Abdalkarím.

„Je to nová rána kulturnímu dědictví. Toto ničení je nový válečný zločin a nesmírná ztráta pro Syřany a lidstvo,“ sdělila Bokovová. Zpráva o Palmýře podle ní svědčí o tom, že extremisté chtějí ničit nejenom lidské životy, ale také historické památky, aby „syrský národ připravili o jeho minulost i budoucnost“.

„Nu, co říci. Barbaři jsou barbaři,“ prohlásil šéf ruské diplomacie Lavrov v reakci na zprávy o dalším ničení, jehož se v Palmýře dopouštějí bojovníci IS. „Tato ideologie a praktiky jsou pro moderní civilizaci naprosto nepřijatelné,“ dodal podle agentury TASS.

IS dobyl v poušti ležící Palmýru v květnu 2015. Poničil v ní vzácné památky včetně Belova chrámu. Loni v březnu se vládním jednotkám s pomocí ruské armády podařilo město dobýt zpět, ale v prosinci, kdy vrcholily boje o severosyrské město Aleppo, se tam radikálové vrátili.

Pouštní město Palmýra leží v provincii Homs asi 210 kilometrů severovýchodně od Damašku. K jejím nejznámějším památkám patří kolonáda, divadlo, vítězný oblouk, mnoho kostelů, chrámů či pohřebišť. Od roku 1980 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. Před zahájením syrské války v roce 2011 místo navštěvovalo na 150 tisíc turistů ročně.

Nálet zabil víc než čtyřicet radikálů

Při náletu v syrské provincii Aleppo přišlo o život přes čtyřicet členů Fronty dobytí Sýrie, napojené na Al-Káidu. Informovala o tom organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), podle níž není jasné, čí letadla na radikály útočila.

Fronta dobytí Sýrie, původně působící pod názvem fronta An-Nusra, bojuje hlavně na severu Sýrie, v Idlibu a v Aleppu. Podle SOHR na její tábor v Halabu ve čtvrtek zaútočila letadla a zabila více než čtyřicet členů této skupiny. V oblasti podle agentury AFP působí jak ruské letectvo, tak letadla mezinárodní koalice vedené USA. Která z letadel ale na tábor zaútočila, není jasné.

V Sýrii platí od 30. prosince příměří, jež se netýká radikálních skupin, k nimž Fronta dobytí Sýrie patří. Od začátku ledna tato skupina přišla při útocích o stovku svých lidí, mezi nimiž byli i její velitelé.