Sýrie dobyla zpět Palmýru. Naše strategie funguje, prohlašuje Asad

Syrská armáda v neděli ráno dobyla celé město Palmýra a a tvrdí, že z něj vyhnala bojovníky organizace Islámský stát, kteří okupovali historické město téměř rok. Podle syrského prezidenta Bašára Asada to ukazuje, že strategie syrské armády a jejích spojenců v boji s terorismem funguje.

Video Zprávy v 16
video

Syrská armáda dobyla zpět Palmýru

„Armáda po tvrdých nočních bojích převzala kontrolu nad celým městem Palmýra včetně starobylé oblasti a obytné části města. Džihádisté se stáhli,“ řekl zdroj agentuře AFP. 

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, se ještě v neděli ráno stále ozývala střelba ve východní části města, většina radikálů se ale z Palmýry stáhla. „Do Palmýry se vrací bezpečnost a stabilita. Armáda má pod kontrolou i hory a kopce okolo města. Velkou část teroristů zabila, zničila taky jejich vybavení,“ dodává mluvčí syrské armády.

Syrský prezident Bašár Asad

Bašár Asad

syrský prezident

„Dnešní osvobození historického města Palmýra syrskými vládními jednotkami je důležitým úspěchem a dalším ukazatelem úspěchu strategie syrské armády a jejích spojenců ve válce proti terorismu.“

Bašár Asad

syrský prezident

 Podle nejmenovaného syrského generála, kterého citovala agentura Reuters, získání kontroly na Palmýrou ukazuje, že „armáda a její přátelé“ jsou jedinou silou, která je schopna bojovat s terorismem a vyhladit ho. Bezpečnost a stabilitu ve městě se podařilo nastolit i díky ruskému a syrskému letectvu, dodal. Syrské a ruské letouny údajně mířily i na prchající islamisty a zasáhly několik jejich vozidel. 

Další cíl – Rakká

Syrské armádě se dobytím Palmýry podařilo otevřít východní cestu k nejdůležitějším oblastem Sýrie, které ovládají teroristé. Podle jednoho ze syrských generálů je to pro Islámský stát velká rána a také začátek jeho pádu. Damašek chce nyní získat kontrolu nad dvěma baštami islamistů: městy Rakká a Dajr az-Zaur.

Video Zprávy ve 12
video

Zpravodaj ČT: Vítězství je to důležité nejen ze strategického, ale i z propagandistického pohledu

„Palmýra má velmi důležité a široko daleko jediné letiště. Dá se očekávat, že bude v nejbližších dnech opraveno a to znamená pro syrská a potenciálně i pro ruská letadla výrazně snazší a kratší cestu při bombardování islamistických cílů,“ dodává blízkovýchodní zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Syrská státní televize přerušila svůj pravidelný program a začala vysílat dokument o Palmýře a jejích archeologických památkách. Televize rovněž divákům nabídla vlastenecké písně. „Je deset hodin ráno palmýrského času. Toto ráno je vítězné,“ hlásil televizní hlasatel. O něco později televize přinesla zpravodajství reportéra přímo z Palmýry, kde bylo vidět, jak se vojáci pohybují v centru města.

Do Palmýry s pomocí Ruska 

Syrské armádě při dobývání Palmýry pomáhalo v poslední době ruské letectvo, pomocí něhož se snažili vojáci v třítýdenní ofenzívě znovu dobýt město, které je od loňského května v rukou bojovníků Islámského státu. Ruské ministerstvo obrany v sobotu oznámilo, že ruské letectvo provedlo za uplynulých 24 hodin v okolí Palmýry 40 náletů, zasáhlo 158 cílů a zabilo přes 100 ozbrojenců.

Ruský prezident Vladimir Putin ostatně Asadovi za odbytí Palmýry telefonicky pogratuloval a prohlásil, že Moskva bude Damašku i nadále pomáhat v boji s teorismem.  Syrský vůdce svému protějšku sdělil, že bez ruské pomoci by opětovné získání kontroly nad městem nebylo možné, uvedla agentura Interfax.

Jak uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR, v bitvě o Palmýru zahynulo na 400 bojovníků Islámského státu. Jde podle něj o největší porážku radikální skupiny od roku 2014, kdy na dobytých územích v Sýrii a Iráku vyhlásila chalífát. Na prorežimní straně přišlo o život asi 180 bojovníků. 

V pátek dobyly syrské jednotky v Palmýře starou pevnost, která leží nedaleko místních antických památek a během soboty pak hlásila SOHR, že vládní vojáci mají pod kontrolou třetinu města.

Palmýra – antická perla v syrské poušti

Syrská armáda zahájila boj o Palmýru, zahrnutou do seznamu světového dědictví UNESCO, 7. března. Palmýra byla ve starověku významnou zastávkou na trase karavan. Dnes leží v poušti a je v ní rozsáhlé a cenné archeologické naleziště.

Islamisté archeologickou lokalitu zaminovali a zničili dva významné chrámy: Belův a Baal-Šaminův. Tamního správce památek pak zavraždili. Nikdo teď v podstatě neví, v jakém stavu je zbytek města. „Jakmile to bude bezpečné, vydají se pracovníci UNESCO přímo do Palmýry, aby škody důkladně zmapovali,“ uvedla generální ředitelka UNESCO Irina Bokova.