Ruské a turecké stíhačky zahájily v Sýrii společnou akci proti IS

Rusko a Turecko zahájily první společnou leteckou operaci proti bojovníkům radikálního hnutí Islámský stát v syrské provincii Aleppo. Oznámila to agentura Interfax s odvoláním na náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu Sergeje Rudského.

Suchoj Su-24
Zdroj: Reuters Autor: Ministry of Defence of the Russian Federation

„Do letecké operace, dohodnuté se syrskou stranou, je zapojeno devět ruských letounů (čtyři bombardéry Su-24M, čtyři bitevníky Su-25 a jeden bombardér Su-34) a osm tureckých letounů: čtyři F-16 a čtyři F-4. Celkově zasáhly 36 cílů,“ oznámil generál Rudskoj a ocenil vysokou účinnost společných akcí ruského a tureckého leteckého uskupení.

Ruské letectvo kromě toho pomáhá syrským silám odrazit útok bojovníků IS u města Dajr az-Zaur na severovýchodě Sýrie, odkud byly v minulých dnech hlášeny těžké boje.

Většina tohoto města je v rukou radikálů z IS, vláda drží jen leteckou základnu a její okolí. Podle nevládních organizací i syrských státních sdělovacích prostředků v současných bojích v Dajr az-Zauru zahynuly desítky lidí.

/*json*/{"map":{"lat":35.350780423325695,"lng":40.18043682402235,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

„Islamisté využívají drtivou početní převahu a nepřetržitě útočí na pozice syrských vojsk. V případě dobytí města čeká jeho obyvatele opravdová genocida, obyvatelstvo může být úplně vyhlazeno,“ varoval ruský generál.

Rusko-turecké vztahy se předloni v listopadu ocitly na bodu mrazu poté, co turecké stíhačky F-16 sestřelily v oblasti syrsko-tureckých hranic ruský bombardér Su-24. Moskva dokonce přijala sankce, ale po omluvě Ankary loni v červnu se vztahy rychle zlepšily. Nepoznamenalo je ani zavraždění ruského velvyslance v Turecku koncem loňského roku.