Prezidentka Tchaj-wanu se sešla se senátory USA, Čína se zlobí

Čína znovu varovala Spojené státy před jakýmikoli kontakty mezi americkými představiteli a tchajwanskou vládou. Čínský list Global Times uvedl, že Peking přijme „odvetná opatření“, pokud Washington nebude ctít politiku jedné Číny. Varování přišlo krátce poté, co se tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen sešla se dvěma americkými republikánskými senátory v Houstonu, kde se zastavila cestou do Střední Ameriky.

Prezidentka Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen
Zdroj: Reuters Autor: Tyrone Siu

Čína již minulý měsíc vyzvala USA, aby nedovolily tchajwanské prezidentce vstup na americkou půdu, až v lednu poletí na návštěvu Hondurasu, Nikaraguy, Guatemaly a Salvadoru. Tchajwanská prezidentka se ale nakonec zastavila v Houstonu, kde se v neděli setkala s texaským republikánským senátorem Tedem Cruzem a guvernérem Gregem Abbottem.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany. Peking ostatní země upozorňuje, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

„Čína musí pochopit, že my v Americe se sami rozhodujeme o tom, s jakými návštěvníky se setkáme,“ prohlásil neúspěšný kandidát z republikánských primárek, senátor Ted Cruz. Cruz po setkání uvedl, že s Cchaj diskutoval o možnosti posílení vzájemných vztahů. Tématem byly diplomatické výměny, ekonomické vztahy i prodej amerických zbraní Tchaj-wanu, dodal.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang na pondělní tiskové konferenci zopakoval, že Čína zásadně nesouhlasí s jakýmikoli kontakty mezi tchajwanskými činiteli a „kýmkoli z americké vlády“. Takovéto kontakty by mohly narušit vztahy mezi Washingtonem a Pekingem, řekl Lu.

Tchajwanská prezidentka plánuje zastávku v USA i cestou zpět do své vlasti, a sice 13. ledna v San Franciscu, napsala agentura Reuters.

Trump se s prezidentkou nesetká 

Nejmenovaný představitel týmu zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa podle agentury uvedl, že Trump ani nikdo jiný z týmu se s Cchaj nesetká. Budoucí prezident Spojených států minulý měsíc rozhořčil Čínu, když krátce s tchajwanskou prezidentkou mluvil po telefonu. Bylo to poprvé, co úřadující či designovaný šéf Bílého domu mluvil s vůdcem Tchaj-wanu od roku 1979, kdy USA přerušily oficiální diplomatické vztahy s ostrovem.

Američtí zákonodárci se ale opakovaně scházejí s tchajwanskými prezidenty při jejich zastávkách na území Spojených států. Naposledy se Cchaj Jing-wen sešla v červnu s floridským republikánským senátorem Markem Rubiem.

Čínský list Global Times varoval, že Peking tvrdě zakročí proti jakýmkoli kontaktům mezi tchajwanskými představiteli a nastupující vládou Donalda Trumpa. „Čína by měla vyvinout vojenský tlak na Tchaj-wan a přimět ho ke sjednocení,“ napsal rovněž deník.

Cchaj Jing-wen, která byla loni v lednu zvolena tchajwanskou prezidentkou, je představitelkou tchajwanské Demokratické pokrokové strany (DPP), jež je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně či minimálně zachování současného stavu.