V Kambodži byla zatčena mladá Češka za prodej drog. Hrozí jí až pět let

V Kambodži byla zadržena šestadvacetiletá Češka, kterou tamní policie spolu s dalšími čtyřmi cizinci obvinila z nelegální výroby drog v zemi, jejich držení a distribuce. Informaci kambodžského listu Khmer Times ve středu ráno potvrdilo i české ministerstvo zahraničních věcí. Češka se nyní nachází v kambodžské vazební věznici, k činu se údajně přiznala. Hrozí jí vězení od dvou do pěti let.

Video Události
video

Události: Češka zadržena v Kambodži kvůli drogám

Spolu s českou občankou byli zatčeni další čtyři cizinci. Podle kambodžských médií jde o dva muže z USA a Ukrajiny a dvě ženy z Finska, Ruska. „Jsou podezřelí z výroby a distribuce drogy vlastně na bázi MDMA, což by mělo odpovídat extázi. Datum soudu prozatím není stanoveno, vyšetřování může trvat několik měsíců,“ uvedla Irena Valentová z tiskového odboru českého ministerstva.

Černínský palác má informace z českého velvyslanectví v thajském Bangkoku, které případ řeší ve spolupráci se zastupitelským úřadem v hlavním městě Kambodži Phnompenhu. „Jsme také v kontaktu s rodinou zadržené,“ dodala mluvčí.

Drogy zabavené kambodžskou policií
Zdroj: ČT24

List The Cambodia Daily napsal, že v sobotu odpoledne byla v Sihanoukvillu zadržena nejprve trojice - sedmadvacetiletý Ukrajinec, o rok starší Finka a šestadvacetiletá Češka. Zatčeni byli před restaurací, kde manipulovali s drogami. Asi o hodinu později pak policisté prohledali bungalov, kde našli další drogy a zařízení k jejich výrobě.

Ukrajinec při výslechu uvedl, že toto zařízení patří 52letému Američanovi, který byl pak zatčen spolu se svou ruskou přítelkyní. Američan, který se narodil v Bělorusku, přiznal, že se zabýval výrobou i distribucí drog. 

Policie se o jeho aktivity zajímala už několik dní na základě udání místního muže, od nějž si Američan chatku pronajal. Bydlel ale na jiném místě a podezření majitele bungalovu vzbudil tím, že přicházel jenom zřídka a zdržel se vždy pouze pět šest hodin.

/*json*/{"map":{"lat":11.455210970330802,"lng":104.20066780201854,"zoom":7,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":10.759111908816163,"lng":103.82148742675781,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Policie našla 900 tablet extáze a prášek, který byl používán k výrobě dávek. Tablety se podle The Cambodia Daily prodávaly po 20 dolarech (517 Kč) a celé množství zabavených omamných látek mohlo skupině vynést 18 tisíc dolarů (zhruba 465 tisíc Kč).

Američan přiznal, že si suroviny obstarával z Číny. Hrozí mu obvinění z výroby drog. Ukrajinec a Češka jsou podle The Cambodia Daily zadrženi za prodej drog, Finka a Ruska za konzumaci návykových látek. Server Cambodia Expats uvedl, že v Kambodži platí přísné protidrogové zákony a že v případě usvědčení může lidem hrozit i dvacetiletý trest.

Šance, že by si Češka trest odpykala v tuzemské věznici, je velmi malá. České televizi to řekla kambodžská podnikatelka Sotheavy Tithová. Při drogových deliktech podle ní stát občany cizích zemí nevydává. Upozornila také, že podmínky v kambodžských věznicích jsou špatné.