Ať žije král. Na thajský trůn usedl Ráma X.

3 minuty
Zpravodaj ČRo: Někteří novináři tvrdí, že nový král je velmi citlivý člověk
Zdroj: ČT24

Thajský korunní princ Mahá Vatčirálongkóna byl v Bangkoku slavnostně jmenován králem Rámou X. Oficiální korunovace ho ale kvůli státnímu smutku čeká až zhruba za rok. Jeho otec, uctívaný král Pchúmipchon Adundét, stál v čele země 70 let.

Jde o administrativně-politické předávání moci. Korunovaci musí předcházet ještě pohřeb Rámy IX. Sami Thajci říkají, že to je krok, ke kterému může dojít možná až v roce 2018.
David Jakš
zpravodaj ČRo

Král Adundét byl nejdéle vládnoucím monarchou na světě. Korunní princ se formálně ujal vlády padesát dnů po jeho smrti, když přijal výzvu k nástupu na trůn od parlamentu a stal se tak Rámou X., tedy desátým monarchou dynastie Čakrí.

Nový monarcha oficiálně ponese jméno Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun. Končí tak nejisté období, během něhož stál v čele Thajska jako regent šéf thajské královské rady - 96letý Prem Tinsulanond.

Korunovace ale proběhne až příští rok kvůli tomu, že země stále oplakává jeho předchůdce. I ten kdysi přebíral korunu až po čtyřech letech poté, co jeho bratr zemřel za zvláštních okolností na střelná poranění, připomíná BBC.

Většina Thajců toho o novém monarchovi moc neví

Většinu svého dospělého života strávil Vatčirálongkóna v zahraničí. Dosud bydlel v Německu, kde jeho syn chodí do soukromé školy. Thajci neznají detailně jeho způsob života, jelikož kritiku členů královské rodiny zakazuje v Thajsku zákon a média se nemají do podrobností o královském rodu pouštět, upozorňuje BBC.

Když mluvíte s lidmi z diplomatického protokolu nebo s novináři, kteří tu dlouho žijí, tak vám řeknou, že princ je ve skutečnosti velmi vzdělaný, citlivý člověk, který umí naslouchat a má mimořádný přehled třeba o světové politice.
David Jakš
zpravodaj ČRo
Thajsko má nového krále
Zdroj: Athit Perawongmetha/Reuters

Samotný Vatčirálongkóna se v posledních letech snažil vylepšit svůj obraz, protože král je tradičně považován za vůdčí sílů v thajské politice, která je vysoce polarizovaná. Jisté ale je, že čtyřiašedesátiletý nový panovník nepožívá stejné úcty jako zesnulý král, k čemuž přispěl i pokus o otcovo svržení.

Princova dlouhodobá nepřítomnost v zemi navíc v poslední době vyvolávala znepokojení ohledně nástupnictví.

Thajsko má nového krále
Zdroj: Jorge Silva/Reuters

Zesnulý panovník se těšil respektu ze strany lidí i politiků

Král Pchúmipchon Adundét se těšil mezi Thajci nesmírné úctě. U politiků měl velkou autoritu, ačkoli nedisponoval prakticky žádnou politickou mocí. Za jeho panování se v Thajsku vystřídalo 26 vlád. Adundét byl v dobách nejistoty považován za osobnost, která zajišťuje stabilitu a jednotu. Od roku 2014 řídí zemi vojenská junta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
před 8 mminutami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 31 mminutami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 2 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
06:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 2 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 2 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 8 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 8 hhodinami
Načítání...