Ať žije král. Na thajský trůn usedl Ráma X.

Thajský korunní princ Mahá Vatčirálongkóna byl v Bangkoku slavnostně jmenován králem Rámou X. Oficiální korunovace ho ale kvůli státnímu smutku čeká až zhruba za rok. Jeho otec, uctívaný král Pchúmipchon Adundét, stál v čele země 70 let.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČRo: Někteří novináři tvrdí, že nový král je velmi citlivý člověk

Král Adundét byl nejdéle vládnoucím monarchou na světě. Korunní princ se formálně ujal vlády padesát dnů po jeho smrti, když přijal výzvu k nástupu na trůn od parlamentu a stal se tak Rámou X., tedy desátým monarchou dynastie Čakrí.

Nový monarcha oficiálně ponese jméno Mahá Vatčirálongkón Bodindradebajavarangkun. Končí tak nejisté období, během něhož stál v čele Thajska jako regent šéf thajské královské rady - 96letý Prem Tinsulanond.

Korunovace ale proběhne až příští rok kvůli tomu, že země stále oplakává jeho předchůdce. I ten kdysi přebíral korunu až po čtyřech letech poté, co jeho bratr zemřel za zvláštních okolností na střelná poranění, připomíná BBC.

Většina Thajců toho o novém monarchovi moc neví

Většinu svého dospělého života strávil Vatčirálongkóna v zahraničí. Dosud bydlel v Německu, kde jeho syn chodí do soukromé školy. Thajci neznají detailně jeho způsob života, jelikož kritiku členů královské rodiny zakazuje v Thajsku zákon a média se nemají do podrobností o královském rodu pouštět, upozorňuje BBC.

„Když mluvíte s lidmi z diplomatického protokolu nebo s novináři, kteří tu dlouho žijí, tak vám řeknou, že princ je ve skutečnosti velmi vzdělaný, citlivý člověk, který umí naslouchat a má mimořádný přehled třeba o světové politice.“

David Jakš, zpravodaj ČRo

Thajsko má nového krále
Zdroj: REUTERS
Autor: Athit Perawongmetha

Samotný Vatčirálongkóna se v posledních letech snažil vylepšit svůj obraz, protože král je tradičně považován za vůdčí sílů v thajské politice, která je vysoce polarizovaná. Jisté ale je, že čtyřiašedesátiletý nový panovník nepožívá stejné úcty jako zesnulý král, k čemuž přispěl i pokus o otcovo svržení.

Princova dlouhodobá nepřítomnost v zemi navíc v poslední době vyvolávala znepokojení ohledně nástupnictví.

Zesnulý panovník se těšil respektu ze strany lidí i politiků

Král Pchúmipchon Adundét se těšil mezi Thajci nesmírné úctě. U politiků měl velkou autoritu, ačkoli nedisponoval prakticky žádnou politickou mocí. Za jeho panování se v Thajsku vystřídalo 26 vlád. Adundét byl v dobách nejistoty považován za osobnost, která zajišťuje stabilitu a jednotu. Od roku 2014 řídí zemi vojenská junta.