Trump si za ministra zdravotnictví zvolil kritika Obamovy reformy

Budoucí americký prezident Donald Trump si za ministra zdravotnictví vybral Toma Priceho, který je hlasitým kritikem zdravotnické reformy dosluhující hlavy státu Baracka Obamy, takzvané Obamacare. V rozhovoru s televizí CNN to prohlásil Trumpův mluvčí Jason Miller. Trump v předvolební kampani slíbil, že po převzetí moci v Bílém domě Obamovu zdravotnickou reformu odvolá.

Tom Price
Zdroj: Reuters Autor: Joshua Roberts

Pomáhat s uskutečněním tohoto slibu mu bude nejen ortoped Price, ale i Seema Vermaová, kterou si vybral do čela vlivné federální agentury pro zdravotní péči CMS. Agentura působí v rámci ministerstva zdravotnictví, její vedení ale jmenuje přímo prezident.

Price, který je šéfem rozpočtového výboru Sněmovny reprezentantů, chce Obamův program nahradit změnou legislativy a systémem daňových výhod a spořicích účtů pojištěnce.

Priceovo jmenování vyvolalo tvrdou kritiku ze strany demokratů. Vůdce jejich senátní frakce Chuck Schumer prohlásil, že „jmenovat Price do funkce ministra zdravotnictví je stejné, jako svěřit lišce ostrahu kurníku“.

Jmenování Price a Vermaové musí potvrdit Senát amerického Kongresu. Jakékoli změny ve zdravotnických zákonech schválených v Obamově éře budou muset rovněž projít Kongresem.

Donald Trump
Zdroj: REUTERS
Autor: Mike Segar

Trump se soustředil na kritiku dvou základních Obamových programů zvaných Obamacare a Medicaid. První z nich má zajistit lékařskou péči milionům Američanů, kteří si dosavadní zdravotní pojištění nemohli dovolit, druhý pokrývá potřeby seniorů a postižených osob.

Budoucnost Obamacare je nejasná. Trump v průběhu kampaně prohlašoval, že ji zcela zruší, po setkání s Obamou, který ho jako vítěze prezidentských voleb pozval do Bílého domu, ale řekl, že některé části reformy zváží ponechat.

Obamacare podle Trumpa mimo jiné zdražila pojistné

Obamacare byla jednou z programových priorit Obamova prvního funkčního období. Zákon k této reformě schválil Kongres navzdory silnému odporu republikánů v roce 2010. Obama její nezbytnost zdůvodňoval snahou zpřístupnit zdravotní péči milionům Američanů bez zdravotního pojištění a potřebou zmírnit prudký růst nákladů na zdravotnictví.

Kritici reformy včetně Trumpa ale tvrdí, že Obamův krok naopak vedl ke zdražení pojistného a k dalším vysokým nákladům. Umožňuje prý nepřijatelné zásahy státu do podnikatelské sféry a poškozuje práva občanů na volbu zdravotního pojištění.