Rakousko vzpomíná na císaře Františka Josefa. Zemřel před sto lety

Císař František Josef I. zemřel přesně před sto lety. Přestože se mu pod rukama habsburská monarchie drolila, zůstává symbolem starého dobrého Rakouska. Nejen jako panovníka, milovníka uniforem a vášnivého myslivce, ale i jako manžela, a dokonce i milence ho představuje šestice rakouských výstav.

Video Studio 6
video

Studio 6 s Jiřím Pernesem z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR

František Josef I. vládl Rakousku a posléze Rakousku-Uhersku v letech 1848 až 1916 a ve své době byl nejdéle vládnoucím panovníkem na světě. Nepřekvapí tak, že na počátku jeho vlády lidé ještě neznali elektřinu a na jejím konci se proháněli automobily a nad bojišti první světové války přelétali v prvních letadlech. Stejně jako doba, ve které žil, byl pestrý i panovníkův osud.

Centrem vzpomínek na rakouského císaře i nekorunovaného českého krále se stal zámek Schönbrunn, kde se František Josef I. v roce 1830 narodil a kde o 86 let později zemřel. V letním sídle Habsburků se organizátoři výstavy soustředili na Františka Josefa jako „člověka a panovníka“. Výstava představuje jeho předky a potomky, jeho dětství a výchovu i rozhodující okamžiky života.

V přilehlé kočárovně (Wagenburg) se pak návštěvníci mohou přesvědčit, že v císařově životě se střídaly okamžiky opulentního přepychu i skromnosti. Vystaveny jsou tu totiž jeho nejparádnější uniformy ušité často pro jednu jedinou příležitost, ale i prosté šaty ve stylu alpských krojů, jimž dával monarcha přednost ve volném čase.

Vše doplňuje sbírka skvostných kočárů, v nichž císař cestoval. Do paláce v centru Vídně ale jezdil nenápadným kočárem. „Když jezdil tímhle kočárem, byl to symbol skromnosti. Ulice města ale byly lemovány osobními strážci a to bylo docela drahé,“ připouští kurátor výstavy Mario Döberl.

Kočár Františka Josefa I.
Zdroj: www.franzjoseph2016.at
Pohřební kočár Františka Josefa I.
Zdroj: www.franzjoseph2016.at

Na rozpor mezi skromností člověka Františka Josefa a císařskou povinností reprezentovat se soustředí i další výstava v muzeu dvorního nábytku (Hofmobiliendepot) v centru rakouské metropole.

Volnému času panovníka se věnuje výstava na zámku Niederweiden v Dolních Rakousech, který leží necelých 20 kilometrů západně od Bratislavy. Návštěvníci se tu mohou přesvědčit, že kromě všeho spojeného s armádou patřil k největším vášním Františka Josefa I. lov a jízda na koni.

Výstavu s názvem Věčný císař připravila u příležitosti stého výročí úmrtí Františka Josefa také Rakouská národní knihovna sídlící v Hofburgu, někdejší hlavní sídlo rakouských císařů. Tři sta vystavených předmětů představuje císaře nejen jako státníka, ale i jako objekt zájmu fotografů či cestovatele. Korespondence s jeho dlouholetou blízkou přítelkyní, herečkou Katharinou Schrattovou, dává zájemcům nahlédnout i do Habsburkova milostného života.

Čtyři mimořádné výstavy ve Vídni a na zámku Niederweiden i tu v Rakouské národní knihovně je možné si prohlédnout až do 27. listopadu. Do 4. prosince je navíc otevřená mimořádná výstava portrétů a soch císaře i jeho manželky Alžběty Bavorské přezdívané Sisi ve vídeňském zámku Belvedere.

Císařovna Sisi
Zdroj: www.franzjoseph2016.at

Kromě výstav si ale v Rakousku připomínají úmrtí Františka Josefa také několika novými knihami. Kromě bilancí císařova panování se věnují například i jeho vztahu k ženám a přinášejí i řadu dosud nezveřejněných snímků jedné z nejvíce fotografovaných osobností přelomu 19. a 20. století.

Video Studio 6
video

Salonní vůz Františka Josefa se otevře veřejnosti. Nahlédněte do něj jako první

Salonní vůz Františka Josefa se otevře veřejnosti. Nahlédněte do něj jako první

Před sto lety zemřel František Josef I.