Americkým ministrem spravedlnosti se stane konzervativní alabamský senátor Jeff Sessions, známý příznivce Trumpova návrhu na výstavbu zdi na hranici s Mexikem. Penzionovaný generál Michael Flynn bude ve vládě budoucího prezidenta Donalda Trumpa působit jako poradce pro otázky národní bezpečnosti a novým šéfem Ústřední zpravodajské služby (CIA) se stane kongresman Mike Pompeo. Podle Trumpova štábu již všichni tři tyto nabídnuté funkce přijali.
Formuje se Trumpova vláda. Ministrem spravedlnosti bude zastánce mexické zdi
Vystudovaný právník Sessions, který v minulosti zastával post alabamského ministra spravedlnosti, je považován za jednoho z nejkonzervativnějších senátorů, server Politico ho před časem označil za ikonu republikánského konzervativního hnutí Tea Party.
Sessions byl dle portálu altoday.com prvním z úřadujících republikánských senátorů, kdo Trumpa veřejně ve stranických primárkách podpořil. S Trumpem sdílí i jeho názor na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, aby se zabránilo nelegálním migrantům ve vstupu do USA.
Demokratům vadí rasistické výroky Sessionse
Nastupující demokratický senátor Charles Schumer projevil „velké znepokojení“ nad výběrem Sessionse a varoval, že kandidát bude podroben tvrdým otázkám v Senátu, který musí adepta ve funkci schválit. „Vzhledem k jeho některým výrokům z minulosti a jeho neochvějnému odporu vůči reformě imigrace jsem velmi znepokojen tím, co udělá s oddělením občanských práv na ministerstvu spravedlnosti. Chci slyšet, co k tomu může říci,“ řekl Schumer.
Člen Sněmovny reprezentantů za demokraty Luis Gutiérrez ironicky podotkl: „Pokud pociťujete nostalgii k době, kdy byli černoši nuceni mlčet, homosexuálové se museli schovávat, přistěhovalci byli neviditelní a ženy zůstávaly u plotny, pak je senátor Sessions váš člověk“.
Do CIA míří zastánce bližších vztahů s Ruskem
Bývalý šéf vojenské rozvědky CIA Flynn, kterému bude příští měsíc osmapadesát let, byl blízkým poradcem Trumpa v předvolební kampani. V minulosti proslul jako tvrdý kritik Obamovy administrativy, je také zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu proti teroristické organizaci Islámský stát. Do výslužby odešel před dvěma lety.
Trump podle agentury Reuters řekl v prohlášení, že je potěšen, že bude mít Flynna po svém boku, aby mu pomohl porazit radikální islámský terorismus.
Pompeo, který se rovněž hlásí k Tea Party, zasedá od roku 2011 ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Proslul jako kritik mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu a v Kongresu proti ujednání hlasoval.
Pompeo požádal o íránské vízum s tím, že se chce osobně ujistit o dodržování dohody. Teherán ale v červnu jeho žádost odmítl. Sám Trump přislíbil, že Pompeo bude „brilantním a neúprosným šéfem“ CIA.
Šéfem obrany by podle médií mohl být kontroverzní exšéf CIA
Mezi kandidáty na post ministra obrany jsou vysloužilý generál James Mattis, bývalý šéf CIA David Petraeus a poradce pro národní bezpečnost Stephen Hadley, napsal list The Wall Street Journal.
Petraeus dostal v dubnu 2015 za neoprávněné nakládání s tajnými informacemi dvouletou podmínku a pokutu v přepočtu 2,5 milionu korun. Kariéra jednoho z nejuznávanějších vojenských velitelů USA poslední doby skončila v roce 2012, kdy se na veřejnost dostaly informace o jeho poměru s autorkou jeho životopisu.