Formuje se Trumpova vláda. Ministrem spravedlnosti bude zastánce mexické zdi

Americkým ministrem spravedlnosti se stane konzervativní alabamský senátor Jeff Sessions, známý příznivce Trumpova návrhu na výstavbu zdi na hranici s Mexikem. Penzionovaný generál Michael Flynn bude ve vládě budoucího prezidenta Donalda Trumpa působit jako poradce pro otázky národní bezpečnosti a novým šéfem Ústřední zpravodajské služby (CIA) se stane kongresman Mike Pompeo. Podle Trumpova štábu již všichni tři tyto nabídnuté funkce přijali. 

Alabamský senátor Jeff Sessions
Zdroj: ČTK/AP Autor: Evan Vucci

Vystudovaný právník Sessions, který v minulosti zastával post alabamského ministra spravedlnosti, je považován za jednoho z nejkonzervativnějších senátorů, server Politico ho před časem označil za ikonu republikánského konzervativního hnutí Tea Party.

Sessions byl dle portálu altoday.com prvním z úřadujících republikánských senátorů, kdo Trumpa veřejně ve stranických primárkách podpořil. S Trumpem sdílí i jeho názor na stavbu zdi na hranicích s Mexikem, aby se zabránilo nelegálním migrantům ve vstupu do USA.

Demokratům vadí rasistické výroky Sessionse

Nastupující demokratický senátor Charles Schumer projevil „velké znepokojení“ nad výběrem Sessionse a varoval, že kandidát bude podroben tvrdým otázkám v Senátu, který musí adepta ve funkci schválit. „Vzhledem k jeho některým výrokům z minulosti a jeho neochvějnému odporu vůči reformě imigrace jsem velmi znepokojen tím, co udělá s oddělením občanských práv na ministerstvu spravedlnosti. Chci slyšet, co k tomu může říci,“ řekl Schumer. 

Člen Sněmovny reprezentantů za demokraty Luis Gutiérrez ironicky podotkl: „Pokud pociťujete nostalgii k době, kdy byli černoši nuceni mlčet, homosexuálové se museli schovávat, přistěhovalci byli neviditelní a ženy zůstávaly u plotny, pak je senátor Sessions váš člověk“.

Video Studio ČT24
video

Řezníček: Flynnův vztah k Rusku se bude hodně diskutovat

Řezníček: Flynnův vztah k Rusku se bude hodně diskutovat

Trump rozšiřuje svůj vládní tým. Oslovit chce i Romneyho

Do CIA míří zastánce bližších vztahů s Ruskem

Bývalý šéf vojenské rozvědky CIA Flynn, kterému bude příští měsíc osmapadesát let, byl blízkým poradcem Trumpa v předvolební kampani. V minulosti proslul jako tvrdý kritik Obamovy administrativy, je také zastáncem bližších vztahů s Ruskem a tvrdšího postupu proti teroristické organizaci Islámský stát. Do výslužby odešel před dvěma lety.

Trump podle agentury Reuters řekl v prohlášení, že je potěšen, že bude mít Flynna po svém boku, aby mu pomohl porazit radikální islámský terorismus.

Penzionovaný generál Michael Flynn
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Carolyn Kaster

Pompeo, který se rovněž hlásí k Tea Party, zasedá od roku 2011 ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Proslul jako kritik mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu a v Kongresu proti ujednání hlasoval.

Pompeo požádal o íránské vízum s tím, že se chce osobně ujistit o dodržování dohody. Teherán ale v červnu jeho žádost odmítl. Sám Trump přislíbil, že Pompeo bude „brilantním a neúprosným šéfem“ CIA.

Mike Pompeo
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Lindsey Bauman

Šéfem obrany by podle médií mohl být kontroverzní exšéf CIA

Mezi kandidáty na post ministra obrany jsou vysloužilý generál James Mattis, bývalý šéf CIA David Petraeus a poradce pro národní bezpečnost Stephen Hadley, napsal list The Wall Street Journal.

Petraeus dostal v dubnu 2015 za neoprávněné nakládání s tajnými informacemi dvouletou podmínku a pokutu v přepočtu 2,5 milionu korun. Kariéra jednoho z nejuznávanějších vojenských velitelů USA poslední doby skončila v roce 2012, kdy se na veřejnost dostaly informace o jeho poměru s autorkou jeho životopisu.