Japonci se činili, obří kráter v silnici zmizel za pouhé dva dny

Jen dva dny trvalo Japoncům, než opravili silnici ve městě Fukuoka, kde se před rušnou železniční stanicí vytvořil třicetimetrový kráter a hrozilo zřícení okolních budov. Doprava byla ale obnovena až po týdnu, když úřady označily opravený úsek za bezpečný. Upozornil na to britský Guardian.

K propadu země došlo ve městě v úterý 8. listopadu brzo ráno. Na místě se vytvořil kráter o průměru třicet metrů a hloubce 15 metrů. Incident přerušil dodávky elektřiny, plynu a vody a způsobil výpadek signálu, nikdo ale jako zázrakem nepřišel k úhoně.

Podle názoru některých představitelů metropole stejnojmenné provincie Fukuoka mohl propad souviset s inženýrskými pracemi při prodlužování linky metra.

obrázek
Zdroj: ČT24

Japonci ale nyní opět dokázali, jak jsou pracovitý národ, když se jim podařilo silnici opravit během dvou dnů. Museli dát dohromady kanalizační potrubí, telefonní sloupy nebo semafory, které při incidentu doslova spolkla země.

Díru zaplnili dělníci 6200 kubickými metry písku a cementu. Japonci na sociálních sítích na ně teď pějí chválu. „Jsem překvapený, že se silnice otevřela během týdne!“ zní jeden z komentářů na Twitteru. „Působivé, to bylo rychlé,“ podotkl další z uživatelů.

obrázek
Zdroj: ČT24

Fukuoka přitom není výjimkou, japonští dělníci prosluli efektivitou už v roce 2011, kdy zasáhlo zemi silné zemětřesení a tsunami. Tehdy jim trvalo jen šest dnů opravit silnice severně od Tokia, v nichž byly i 150metrové trhliny. Do zasažených oblastí se tehdy potřebovali urychleně dostat záchranáři a statisíce přeživších.

V Česku trvají opravy roky

Naopak v Česku nabírají přitom silniční opravy a nové stavby zpoždění i desítky let – to je případ třeba dálnice D8, kde měl být poslední úsek Lovosice–Řehlovice hotov už v roce 2000. Symbolem opoždění a předražování je i pražský tunelový komplex Blanka.

V roce 2010 zasáhla blesková povodeň polovinu území Libereckého kraje, přičemž zásadně poškodila 15 úseků silnic a stovky mostů. Rekonstrukce ale začala až o několik let později.

Asi nejvýmluvnější případ se týká vysočanské estakády, kde se letos v červenci kvůli prudkému dešti propadla vozovka - auta tam ale zřejmě začnou jezdit až v prosinci 2017.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 25 mminutami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
před 59 mminutami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti".
před 2 hhodinami

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 4 hhodinami

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána může v bazilice svatého Petra naposledy rozloučit se zesnulým papežem Františkem. V několik stovek metrů dlouhé frontě před nejvýznamnějším katolickým chrámem stále stojí tisíce lidí, na vstup se čeká kolem dvou hodin. S papežem se od středečního vystavení do pátečního poledne podle Vatikánu rozloučilo 150 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 5 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 6 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 9 hhodinami

Sovětské názvy ulic či zabírání bytů. Jak se Rusové chovají na okupovaných územích

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu trvá již přes tři roky a Rusové mezitím pokračují v osídlování okupovaných území. Server BBC informoval o tom, jak okupanti zabavují ukrajinské byty v Mariupolu, přičemž zároveň vystavují domy nové. Podle stejného schématu postupují Rusové také v Berďansku, který chtějí podle plánu přestavět. Odstranit při tom mají například i školu či ulici. Některé názvy berďanských ulic už navíc nesou sovětské názvy.
před 9 hhodinami
Načítání...