V Bataclanu opět zazněla hudba. Rok po teroristickém útoku se klub otevřel koncertem Stinga

Francouzi a Paříž si připomínají rok od krvavého teroristického útoku, při němž na několika místech hlavního města zemřelo 130 lidí. Nejvíc obětí zůstalo po útoku islamistů v hudebním klubu Bataclan. Téměř na den přesně rok po útocích se po renovaci klub otevřel. Program zajistil zpěvák Sting.

Video Zprávy v 10
video

Sting otevřel opravený Bataclan

Otevření Bataclanu sice přineslo koncert Stinga, také ale minutu ticha, kterou přítomní vzpomenuli na loňské oběti. Hudebník řekl, že musí uctít mrtvé a oslavit život, píše BBC. „Nezapomeneme na ně,“ prohlásil francouzsky.

Britský hudebník je prvním umělcem, který vystoupil v klubu Bataclan po teroristickém útoku. Výtěžek z koncertu dá bývalý frontman kapely Police sdružení obětí a pozůstalých.

„Stingův koncert byl v úterý, kdy šly lístky do prodeje, vyprodaný za necelou hodinu. Už včera večer se držela minuta ticha před kvalifikačním utkáním francouzského fotbalového týmu se Švédskem, které se hrálo na Stade de France, tedy na dalším místě, kde teroristé před rokem útočili,“ přiblížil zpravodaj ČT Petr Zavadil.

V neděli se pak u Bataclanu uskuteční pietní shromáždění, při němž podle francouzských médií bude odhalena pamětní deska. Ceremoniálu v den výročí útoku se kromě příbuzných obětí zúčastní zřejmě i členové americké skupiny Eagles of Death Metal, jejíž představení loni v listopadu masakr přerušil. „U radnice v napadeném okrsku se budou do vzduchu vypouštět symbolické balonky,“ dodal zpravodaj ČT.

Na středu 16. listopadu je pak v Bataclanu naplánováno vystoupení britského rockera Peteho Dohertyho, o němž se původně předpokládalo, že bude prvním účinkujícím ve znovuotevřeném klubu.

Francouzský prezident Francois Hollande

Francois Hollande

francouzský prezident

„Té hrozbě stále čelíme a lidé samozřejmě mají strach. Stále na to myslí, my všichni na to myslíme každou vteřinou. Ale musíme také jednat, přijali jsme nějaká opatření a každý den je obnovujeme podle potřeby. Chráníme naši svobodu. Jsme určitě silnější než předtím.“

Francois Hollande

francouzský prezident

Loni 13. listopadu útočili teroristé na několika místech v Paříži. Takřka souběžně s Bataclanem, kde zahynulo 89 lidí, zavraždili jiní islamisté na sportovním stadionu a v pařížských restauracích dalších 40 lidí. Jeden člověk zemřel později na následky zranění.

Zachovat vřelost a vlídnost 

Bataclan zůstával posledním ze zařízení, které ještě čekalo na své opětovné otevření. V únoru letošního roku uvedli majitelé koncertní síně, že se rozhodli klub zrenovovat. V dubnu pak uvedli, že byly zahájeny renovační práce.

„Chceme zachovat jeho vřelost a vlídnost. Chceme uchovat lidového a slavnostního ducha, který mu byl vždy vlastní,“ uvedli tehdy představitelé klubu.

Bataclan
Zdroj: ČTK/Panoramic
Autor: Gwendoline Le Goff

Na konci října byla po několikaměsíční rekonstrukci odhalena nová fasáda. Nad hlavním vstupem do Bataclanu se po sejmutí lešení objevilo jméno klubu z velkých červených písmen.

„Je to ten samý Bataclan, ale všechno jsme změnili. Rozhodli jsme se všechno změnit, aby se nic nezměnilo. Změnit všechno, aby nezbylo nic z toho, co se toho dne stalo,“ prohlásil majitel Bataclanu Jerome Langlet. Zpravodaj ČT Zavadil poznamenává, že jednou věcí, která se změnila, jsou bezpečnostní opatření.

Teroristický útok zanechal u mnoha přeživších trauma. Se zkušeností z tragické noci se svým způsobem snaží vypořádat kreslíř Fred Dewilde. Jeho mysl traumatizující zážitky nikdy neopustily. Dvě hodiny ležel na zemi vedle zraněné dívky a dělal mrtvého, zatímco teroristé zabíjeli další a další lidi. Hrůznou noc přetvořil v komiks.

 

Výjev z komiksu Freda Dewildea
Zdroj: ČT24

„Bylo mi jasné, že pokud to dokážu nakreslit, vypudím to z hlavy a už si ten film nebudu pořád přehrávat. Bylo to bolestivé, násilné a musel jsem si Bataclan znovu prožít, ale zároveň jsem ho tím přivlastnil a ovládnul ho,“ uvedl kreslíř.

Vrazi mají v komiksu podobu jezdců apokalypsy, zároveň dílo doprovází textem, kde vypráví o bezesných nocích i o otázkách, které mu od té doby víří v hlavě.