Let MH370 zřejmě nekontrolovaně padal do oceánu

Analýza nalezených částí malajsijského letadla, které před více než dvěma lety zmizelo cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu, podporuje teorii, že se stroj nekontrolovaně zřítil do Indického oceánu. Zmizení boeingu s 239 lidmi na palubě z března 2014 patří k největším leteckým záhadám. Stroj se doposud nepodařilo najít, moře vyplavilo pouze několik desítek jeho menších částí.

Video Horizont ČT24
video

Jak mohly vypadat poslední okamžiky letu MH370?

Experti z australského úřadu pro bezpečnost dopravy v nové zprávě uvedli, že letadlo padalo velkou rychlostí, a ta se během pádu ještě zvyšovala. „Můžete si z toho udělat vlastní závěr, jestli letadlo někdo ovládal, nebo ne,“ dodal šéf pátracího týmu Peter Foley.

Australské a malajsijské úřady doposud uváděly, že letadlo během klesání zřejmě neřídil pilot. Ten podle nich možná nebyl při vědomí nebo neměl nad letounem kontrolu, například kvůli tomu, že došlo palivo.

Objevily se ale také názory, že letadlo mohlo přistávat kontrolovaně. Klouzavý, sestupný let stroje by vysvětloval skutečnost, proč ve vytyčené pátrací zóně zatím nebyly jeho trosky nalezeny.

Klapky na křídlech byly v letové pozici

Nová zpráva australských vyšetřovatelů podporuje teorii o prudkém pádu letadla. Klapky na křídlech letadla byly totiž při nárazu na hladinu v pozici, jakou mají při letu.

Právě na vztlakovou klapku pravého křídla pohřešovaného boeingu se vyšetřovatelé zaměřili při nové analýze. Klapku podobně jako dalších asi 20 úlomků stroje vyplavil oceán. „Pravá vztlaková klapka byla v době, kdy se utrhla od křídla, pravděpodobně v neutrální pozici,“ píše se ve zprávě australských vyšetřovatelů.

Také satelitní kontakt z letadla podle vyšetřovatelů potvrzuje, že stroj těsně před zmizením „rychle klesal“.

Mezinárodní experti zahájili třídenní jednání, které má rozhodnout o dalším postupu při pátrání po troskách stroje.

  • Předpokládá se, že stroj společnosti Malaysia Airlines spadl do Indického oceánu zhruba 1800 kilometrů jihozápadně od Austrálie.

  • Pátrací týmy od konce roku 2014 prohledávají část Indického oceánu o rozloze 120 000 kilometrů čtverečních, žádné stopy ale zatím nenašly. Pátrání po troskách na mořském dně má skončit v prosinci.