Povstalci v Aleppu chtějí prolomit obklíčení, útočili na základnu

Povstalci v syrském Aleppu zahájili raketové útoky na leteckou základnu Najrab v blízkosti města. Podle jejich představitele chtějí prolomit obklíčení východních částí města ovládaných opozicí. Jak z povstalecké, tak z vládní části města jsou hlášeny těžké boje. Při povstalecké palbě zemřelo podle exilové organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) patnáct civilistů a stovka lidí je zraněna. O povolení znovu útočit proti povstalcům v Aleppu požádala ruská armáda, prezident Putin to ale odmítl.

Povstalci na severu provincie Aleppo
Zdroj: Reuters Autor: Khalil Ashawi

Zacharíja Malahifdží, který patří k povstalcům, řekl, že nové ofenzívy se zúčastní několik skupin a že útoky na leteckou základnu už k ní patří. Zpravodaj ČT na Blízkém východě Jakub Szántó připomněl, že akce se účastní všechny protivládní frakce - jak tvrdí islamisté z místní pobočky al-Káidy nebo organizace Ahrár aš-Šám, tak umírněné, resp. nacionalistické proudy, jako je Svobodná syrská armáda. 

Abú Júsuf z radikální skupiny Ahrár aš-Šám uvedl, že všechny složky koalice bojující proti Damašku zahájily „bitvu za prolomení obklíčení Aleppa“. Tento boj „skoncuje s vládní okupací západních čtvrtí a s obklíčením,“ dodal.

Video Zprávy
video

Zpravodaj ČT Szántó k nové ofenzívě povstalců v Aleppu

Podle SOHR vypálili povstalci na západní čtvrti několik raket, zabili patnáct civilistů a stovku lidí zranili. SOHR informuje na základě zpráv, které dostává od svých lidí z místa. Při útocích na západní čtvrti povstalci údajně nasadili také sebevražedné atentátníky.

Státní televize ale oznámila, že tyto útoky byly zmařeny a že vojáci zničili čtyři auta s výbušninami. Syrská státní agentura SANA informovala o útoku, při němž v západní části Aleppa přišlo o život několik dětí.

SOHR tvrdí, že odpůrci Damašku zaútočili granátomety Grad také na základnu Najrab. Leží jihovýchodně od Aleppa a od jeho centra je vzdálená asi deset kilometrů.  

Ruská armáda požádala prezidenta Vladimira Putina o povolení po desetidenní přestávce znovu zahájit letecké údery proti povstalcům ve východní části syrského Aleppa. Informovala o tom agentura Interfax. Ministerstvo obrany uvedlo, že důvodem je nárůst aktivity povstalců a přibývání civilních obětí. Putin jejich požadavek odmítl. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k tomu uvedl, že ruský prezident nyní nepovažuje obnovení náletů za vhodné. Informovala o tom agentura Reuters.

Moskva v uplynulých dnech uvedla, že ruská a syrská letadla na Aleppo již přes týden neútočí. Opoziční aktivisté ze SOHR s tím ale nesouhlasili. Minulé příměří vyhlášené Ruskem ve městě vypršelo minulou sobotu a podle SOHR bylo od té doby Aleppo terčem nových útoků.

Vladimir Putin opětovné zahájení leteckých úderů odmítl podle mluvčího Peskova proto, aby dal Spojeným státům čas na to, aby oddělily teroristické skupiny od umírněné opozice, kterou podporují. Tento požadavek Moskva zmiňuje již dlouhé měsíce. Klid zbraní by měl rovněž umožnit ozbrojencům a civilistům, aby město opustili, dodal Peskov. Ruská armáda si nicméně ponechává právo použít veškeré prostředky a sílu, které má k dispozici, aby podpořila syrskou armádu.

Boje pokračují i na západě a severu země

Střety jsou hlášeny také ze západu Sýrie. Povstalci z provincie Idlib zaútočili údajně v Latákiji, což je bašta stoupenců syrského režimu. Raketový útok je hlášen také z blízkosti základny Hmímím, která leží jižně od města Latákíja a již využívá ruská armáda.

Ze severní provincie Idlib byl ve středu hlášen útok, při němž byla zasažena škola a o život tam přišlo několik desítek dětí. Idlib má v rukou opozice a radikální skupiny a útok se připisuje syrské nebo ruské armádě. Moskva odpovědnost za něj odmítla.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun požádal o vyšetření tohoto incidentu. Podle OSN nabývá syrská válka na brutalitě. Ze statistiky Dětského fondu OSN (UNICEF) vyplývá, že od 11. října bylo v boji zasaženo pět škol včetně té v Idlibu. Pan Ki-mun řekl, že navzdory všeobecnému rozhořčení útoky pokračují, protože viníci jsou si jisti, že jim nic nehrozí. „Musíme dokázat, že se mýlí,“ dodal. 

Ruská stíhačka těsně minula americký letoun

Ruská stíhačka na východě před pár dny přeletěla nebezpečně blízko amerického vojenského letounu. Informoval o tom americký generál Jeff Harrigan. Upozornil tak na velké riziko, že by ve stále přeplněnějším vzdušném prostoru mohlo dojít k vážným nehodám, uvedla agentura AFP.

K incidentu došlo minulé pondělí 17. října. Ruská stíhačka podle Harrigana doprovázela větší průzkumný letoun a provedla manévr v blízkosti amerického letadla, které bylo vzdáleno asi osm set metrů.

Jak uvedl mluvčí amerických sil v Iráku a Sýrii John Dorrian, ruská akce nevypadala, že by „byla provedena s úmyslem“, a oba dva letouny spolu komunikovaly. O incidentu spolu další den vedli debatu i američtí a ruští představitelé. „Myslím, že jde o natolik významný incident, že je třeba to dále řešit,“ řekl Dorrian. „Nelíbí se nám, když naše letouny létají jen půl míle od jiných, to vás mohu ujistit,“ dodal. Jaké letouny byly do incidentu zapojeny, ale neupřesnil.

Americká a ruská armáda mají vytvořený komunikační kanál, který by měl zabránit nehodám či jiným incidentům v syrském vzdušném prostoru. Podobné nebezpečné situace mezi ruskými a americkými letadly se odehrály již v minulosti. Například v září se ruská stíhačka nad Černým mořem přiblížila na pouhé tři metry k americkému hlídkovému letadlu.

Spojené státy jsou vůdčí silou v mezinárodní koalici podnikající v Sýrii letecké údery proti bojovníkům z Islámského státu (IS). Nálety spolu se spojenci Američané zahájili již v září roku 2014.

Rusko, které je velkým spojencem režimu syrského prezidenta Bašára Asada, vyslalo vojenský kontingent do Sýrie loni v září. V polovině letošního března prezident Vladimir Putin oznámil, že se část jednotek ze země stáhne.