Udělali bychom to jinak, přiznal saský premiér po sebevraždě zatčeného teroristy

Saský premiér Stanislaw Tillich přiznal, že úřady jeho spolkové země se při zacházení s Džábirem Bakrem podezřelým z plánování teroristického útoku dopustily chyb. Syřan spáchal ve středu večer ve vazební věznici sebevraždu. Pitva potvrdila, že se zabil bez cizího přičinění. Případem by se mohla podle Tillicha začít zabývat parlamentní vyšetřovací komise.

„Zacházení s vězněm podezřelým z terorismu nebylo takové, jak bylo třeba,“ přiznal Tillich, který ještě ve čtvrtek jakékoli pochybení saských úřadů popíral.

Na zasedání Spolkové rady v Berlíně uvedl, že je ochotný ustavit nezávislou vyšetřovací komisi. K tomu vyzvala například vlivná politička strany Zelených a předsedkyně právního výboru německého parlamentu Renate Künastová.

Odvolání ministra spravedlnosti Sebastiana Gemkowa, který má saské vězeňství v kompetenci, ale Tillich odmítl. Odstoupit už ve čtvrtek odmítl i sám Gemkow. Zaměstnanci věznice podle něj dělali vše podle pravidel. Připustil však, že „z dnešního pohledu bychom ale asi něco udělali jinak“.

Tillich také popřel, že by došlo k selhání státu, jak tvrdí například spolupředsedkyně postkomunistické strany Levice a spolková poslankyně za Drážďany Katja Kippingová. „Samozřejmě je možné některé věci zlepšit, redukovat chyby a poučit se z nich,“ řekl nicméně saský premiér.

Džábir Bakr na fotografiích zveřejněných policií
Zdroj: Reuters

Psycholožka sebevražedné sklony neodhalila

Pitva Bakrova těla mezitím potvrdila, že 22letý Syřan skutečně spáchal sebevraždu. Smrt nastala oběšením na vězeňském tričku, uvedl lipský vrchní státní zástupce Ricardo Schulz.

Bakr se oběsil v cele lipské věznice ve středu večer, dva dny po svém zadržení. Psycholožka, která s ním při přijetí hovořila, neshledala akutní riziko sebevraždy. Německá média i někteří odborníci se ale shodují, že sebevražda se u muže podezřelého z plánování sebevražedného útoku dala předpokládat.

Bakr, který měl v Německu status uprchlíka, podle policie zřejmě plánoval teroristický útok na jedno z berlínských letišť. O víkendu našla saská policie u něj v bytě v Chemnitzu jeden a půl kilogramu výbušnin. Syřan byl zřejmě napojený na teroristickou organizaci Islámský stát.