Zemřel první slovenský prezident Michal Kováč

Ve věku 86 let zemřel bývalý slovenský prezident Michal Kováč, informoval o tom slovenský Denník N. Kováč byl prvním prezidentem samostatného Slovenska po rozpadu československé federace v roce 1993. Minulý týden byl hospitalizován kvůli problémům s dýcháním.

Michal Kováč
Zdroj: ISIFA Autor: Lidové noviny

„Navzdory úsilí lékařů zemřel krátce před 20:00 na selhání srdce,“ uvedl mluvčí slovenského ministerstva vnitra Petar Lazarov.

Bývalého slovenského prezidenta léta trápila Parkinsonova choroba. Minulý pátek přivolala k exprezidentovi záchranku jeho opatrovatelka kvůli zvýšenému pulsu a problémům s dýcháním. Po převozu do nemocnice a po zhoršení stavu ho lékaři uvedli do umělého spánku. Na začátku týdne se Kováčův zdravotní stav zlepšil, byl při vědomí a dýchal sám. V úterý se ale jeho stav opět zhoršil.

Letos byl v nemocnici již potřetí. V březnu ho dvakrát odvezla sanitka poté, co upadl do bezvědomí.

Video Horizont ČT24
video

Zemřel první slovenský prezident Michal Kováč

Kováč se nedožil spravedlnosti za únos svého syna, uvedl Kiska 

„Odešel první prezident moderního slovenského demokratického státu. Pan Michal Kováč byl prezidentem ve složitém období, kdy se sváděl bezohledný a doslova surový zápas o vnitřní charakter a budoucnost Slovenské republiky na mapě Evropy a světa,“ uvedl v reakci na Kováčovo úmrtí nynější prezident Andrej Kiska. Jak připomněl zpravodaj ČT Lukáš Mathé, Kováč byl totiž prezidentem v době, kdy na Slovensku nabýval velkých rozměrů organizovaný zločin.

Za politováníhodné Kiska označil, že se Kováč nedožil justiční spravedlnosti za únos svého syna. „Případ se nikdy nedořešil, panují kolem něj stále velké otazníky a velká tajemství, nicméně podle zesnulého prezidenta Kováče za to nikdy nebyl nikdo potrestán a on to bral jako velmi úkornou věc, ze které se dosud nevzpamatoval“, potvrdil zpravodaj Mathé. Vyšetření případu brání amnestie, které v roce 1998 udělil Mečiar.

„S lítostí jsem přijal zprávu o úmrtí prvního slovenského prezidenta. Spojovaly nás vynikající mezilidské vztahy – profesionální i osobní,“ napsal v prohlášení premiér Robert Fico, jehož strana v minulosti nepodpořila ve sněmovně návrhy na zrušení zmíněných Mečiarových amnestií.

Video Zpravodaj ČT Mathé: Jak si Slováci pamatují exprezidenta Kováče
video

Zpravodaj ČT Mathé: Jak si Slováci pamatují exprezidenta Kováče

Podle komentářů slovenských médií si Slováci budou Kováče pamatovat jako politika, který se dokázal vzepřít autoritě Vladimíra Mečiara. „Stal se symbolem anti-mečiarismu v době, kdy Mečiar byl takřka neohroženým vládcem země“, uvedl Mathé. Kováč, který spoluzakládal HZDS, a Mečiar byli původně blízcí spolupracovníci. Když se ale stal Kováč prezidentem, členství ve straně pozastavil a Mečiarovi se několikrát vzepřel, dodal zpravodaj.