Společnému nebi blíž. Slovensko si stíhačky Gripen možná rovnou koupí

Slovenská vláda rozhodla, že bude se Švédskem jednat nejen o možnosti pronájmu stíhaček JAS-39 Gripen, ale i o jejich koupi. Případná dohoda Bratislavy se švédskou stranou by zjednodušila připravovaný projekt společné ochrany vzdušného prostoru, který Slovensko připravuje společně s Českou republikou. Gripeny totiž používá i tuzemská armáda.

Letouny Gripen
Zdroj: ČTK Autor: Josef Vostárek

„Švédská strana deklarovala způsobilost zajistit taktické letectví koupí nebo leasingem, tak jsem požádal o doplnění těchto dvou způsobů zajištění taktických letadel,“ uvedl slovenský ministr obrany Peter Gajdoš. Z jeho vyjádření vyplynulo, že pro Slovensko je prioritou jednání o gripenech, byť mu vláda dala mandát k rozhovorům i s jinými státy.

Předchozí jednobarevná vláda nynějšího premiéra Roberta Fica jednání se Švédskem o pronájmu letounů upřednostňovala, rozhovory ale dosud ukončeny nebyly. Gajdoš v minulosti označil nabídku švédské strany za neakceptovatelnou kvůli ceně pronájmu a stáří nabídnutých strojů.

Slovenská armáda v současnosti využívá k ochraně vzdušného prostoru dosluhující ruské stroje MiG-29. Podle dřívějších informací je bojeschopných jen několika stíhaček.

Společná ochrana česko-slovenského nebe

Pokud by se Slovensko rozhodlo obstarat gripeny, ulehčilo by to plánovaný česko-slovenský projekt „společného nebe“. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po pondělním společném jednání vlád obou zemí prohlásil, že smlouva o společné ochraně vzdušného prostoru by mohla být podepsána do konce letošního roku.

Český ministr obrany Martin Stropnický (ANO) později novinářům řekl, že smlouva, kterou musí ratifikovat parlament a podepsat prezident, by měla mluvit o spolupráci i proti nevojenským cílům, například letadlu, které je předmětem únosu teroristů.