Policie zveřejnila video ze zásahu v Charlotte, při kterém zastřelila černocha

Policisté v Charlotte v Severní Karolíně zveřejnili videozáznamy úterního incidentu, při kterém zastřelili třiačtyřicetiletého Afroameričana Keitha Lamonta Scotta. Samotné záběry ale neukazují, jestli v té chvíli držel zbraň. Právě to, že by měl v ruce zbraň, jeho rodina odmítá. Za uvolnění policejních videí lidé v ulicích města několik dní demonstrovali.

Video Zprávy
video

Policie zveřejnila video z incidentu v Charlotte

Policie zároveň médiím poslala fotografie zbraně a marihuany, které měl podle ní Scott u sebe a kvůli nimž se na něj při jiné akci na počátku týdne zaměřila. Scott měl podle ní na kotníku pouzdro na pistoli. Zastřelen byl prý proto, že poté, co na příkaz příslušníků vystoupil z auta, odmítl vyslyšet výzvy k odhození zbraně.

Na policejních záběrech pořízených kamerou na přístrojové desce policejního auta je vidět, jak Scott vystupuje z auta typu SUV a ustupuje od něj s rukama volně u těla, zatímco policisté na něj míří a křičí, aby odhodil zbraň. Poté jsou slyšet čtyři výstřely a Scott padá k zemi. Druhý videozáznam je z kamery na uniformě jednoho příslušníka, ukazuje Scotta před zastřelením a pak až na zemi, opět ale není jasné, zda má něco v ruce.

Zastřelení Scotta vyvolalo vlnu protestů

V Charlotte se od počátku týdne konají nepokoje a demonstrace proti neoprávněnému a rasistickému policejnímu násilí vůči černochům. Sám policista, který Scotta zastřelil, je přitom černoch Brentley Vinson, který byl už postaven mimo službu. Rozsáhlé násilnosti protestujících si vyžádaly řadu zraněných, úřady ve městě vyhlásily zákaz nočního vycházení a povolaly Národní gardu.

Scottova rodina uvedla, že policejní záběry ukazují, že Scott nejednal útočně a že střelba ze strany policie neměla smysl. Rodina ale dodala, že videozáběry na klíčové otázky neodpovídají, takže zatím nemá názor na to, zda by měl být střílející policista obviněn.

Protesty ve městě Charlotte
Zdroj: REUTERS
Autor: Mike Blake

Policejní verze incidentu

Policie vydala podrobný popis celého případu. Podle jejího podání se dva neuniformovaní policisté vydali zatknout určitou osobu, když v autě uviděli Scotta, jak si balí marihuanovou cigaretu. K akci je přimělo až zjištění, že má u sebe zbraň, a když uviděli, jak ji zvedá, navlékli si policejní vesty, identifikovali se a vyzvali ho, aby zbraň odložil, což Scott odmítl.

Pak podle policie vystoupil se zbraní v ruce z auta, couval a nereagoval na výzvy k odhození zbraně, to policisté vyhodnotili jako „bezprostřední fyzickou hrozbu“ a jeden z nich spustil střelbu.

Policejní zpráva také předkládá výsledky forenzního vyšetřování, podle kterého jsou Scottovy otisky prstů a DNA na nabité zbrani, která byla zajištěná na místě. Televize CNN mezitím zveřejnila fotografii, která podle jejího zdroje ukazuje scénu krátce po střelbě, kde je blízko těla zastřeleného vidět na zemi zbraň.

Demonstranti v Charlotte v posledních dnech požadovali, aby policie zveřejnila vlastní videozáznamy. To policie dosud odmítala s tím, že by to narušilo vyšetřování. Po zveřejnění jiných videozáznamů ale podle šéfa policie nastala situace, že bylo možné zveřejnit i policejní záběry.