Belgický expremiér: Schovat se za národní hranice? Teroristé, migranti ani změna klimatu nezmizí

Nezasáhnout v Sýrii na straně umírněných rebelů byla obrovská chyba Evropy a USA, která vytvořila prostor pro vznik Islámského státu a následně masivní migrační vlny. V pořadu Interview ČT24 to uvedl belgický expremiér Guy Verhofstadt. Evropa by se podle něj měla naučit nést odpovědnost za dění v jejím sousedství a jednotlivé členské země předat část kompetencí Bruselu. „Teroristé, migrace a klimatické změny nezmizí, když se schováte za národní hranice,“ varoval Verhofstadt.

Země OSN by na summitu měly ukázat vůli ochránit uprchlíky, nejdůležitější je ale ukončení konfliktů, které masivní migrační vlnu způsobily, míní Verhofstadt. „USA a Rusko se snaží vyřešit syrskou krizi a Evropa v tom nehraje v podstatě žádnou roli, ačkoli ty první negativní dopady jsou právě především na Evropu,“ upozornil belgický expremiér, který je ohledně řešení syrské války pesimistický.

USA i Evropa měly zasáhnout mnohem dříve. „Neudělali jsme to, co bylo nutné, před lety, když revoluce proti Asadovi začala. V tu chvíli jsme měli ochránit umírněné rebely, Svobodnou syrskou armádu. A to jsme neudělali ani potom, co Asad použil chemické zbraně. Neudělat nic byla obrovská chyba. Tím jsme vytvořili prostor pro Islámský stát,“ míní Verhofstadt. Do konfliktu pak začalo na straně Damašku více zasahovat Rusko, což podle něj konflikt ještě vyostřilo.

Belgie přitom v roce 2003 vystupovala proti invazi do Iráku. „Tam si nemyslím, že to byl dobrý nápad, ale někdy prostě musíte zasáhnout. Nemylme se ale, tohle je nová politika USA (spíše nzasahovat). Obama vysvětloval, že v jejím sousedství musí být Evropa zodpovědná a řešit problémy, nemohou to pokaždé řešit,“ konstatoval Verhofstadt.

Připomněl, že Evropa za sebe často nechává řešit problémy právě USA, jako tomu bylo v Kosovu nebo i v Libyi. „Sýrie je pro nás velká lekce. Pokud se v budoucnu chceme vyhnout takovým konfliktům v našem sousedství, tak bude nutné zorganizovat evropskou obranu a převzít odpovědnost sami,“ podotkl belgický europoslanec.

Video Interview ČT24
video

Belgický expremiér: Západ měl v Sýrii zasáhnout hned na začátku krize

USA nemusejí pomáhat Evropě věčně

Na starém kontinentě by podle něj měla urychleně vzniknout jakási nadstavba NATO. „V Evropě utrácíme 42 procent výdajů, které dávají USA na obranu. S našimi evropskými armádami ale nejsme schopni dělat ani deset procent toho celku, 90 procent dávají Američané,“ upozornil expremiér.

Pokud se dostane v USA k moci republikán Donald Trump, Američané podporu starého kontinentu osekají, myslí si Verhofstadt. „Je zřejmé, že Američané dál nebudou intervenovat po celém světě,“ varoval.

 

Kontrola vnější unijní hranice jako odpovědnost všech členských států

Evropa chybovala i na samém počátku migrační krize, kdy nedokázala masivní tok lidí usměrnit, je přesvědčen expremiér. Místo toho se začalo hovořit o kvótách. „Myslím, že by bývalo bylo lepší udělat ze všeho nejdřív něco jiného. Nejvíc jsme potřebovali mít co nejrychleji nějakou sílu – pobřežní stráž, která by bránila vnější hranice. Potřebovali jsme rozlišovat, kdo jsou skuteční uprchlíci, kterým pomůžeme, a kdo jsou ekonomičtí migranti, kteří chtějí zneužít azylový systém,“ podotkl belgický europoslanec.

„Jednotlivé státy se bojí darovat jakoukoli kompetenci Evropské unii, proto Evropa nebyla připravená. Říkají: Kontroly hranice? Ne ne, to je suverenita, to je naše věc, nechceme sdílet kompetence, a to je velká chyba. Jakmile tu máme volný pohyb lidí uvnitř Unie a nemáme kontroly uvnitř, tak kontroly vnějších hranic je společný úkol,“ poznamenal Belgičan.

Společné evropské kapacity jsou podle něj klíčové i pro úspěšný boj s teroristy. „Europol může jen koordinovat jednotlivé policejní složky, a to nestačí. Potřebujeme, aby měl své vyšetřovatele, na základě jejichž informací by dal příkaz třeba francouzské policii, že se chystá útok,“ konstatoval Verhofstadt.

Unijní země nově budou moci zmrazit majetek a zakázat vstup osobám podporujícím teroristické organizace. Podle Verhofstadta jde o dobré opatření. „Potřebujeme se naučit rozlišovat mezi naprostou většinou normálních muslimů a těmi, kteří jsou radikalizovaní. A proti těm musíme bojovat,“ zdůraznil politik.

Šéf Bílého domu Barack Obama v úterý na Valném shromáždění OSN varoval před sílícím populismem, který těží ze strachu lidí. „Když vidí, že Evropa nepracuje dobře, je pro populistu snadné říkat: ,Pojďme se schovat za našimi národními hranicemi a vše bude vyřešené.‘ Ale to je lež. Teroristé, migrace a klimatické změny nezmizí, když se schováte za národní hranice,“ prohlásil Verhofstadt.

Sám Unii často kritizuje, návrat k národním státům ale podle něj není řešení. Místo toho je třeba Evropu zreformovat tak, aby byla skutečně funkční – se společnou obranou, společnými hraničními silami a společnými vyšetřovateli. „Česká republika může hrát v reformě významnou roli,“ myslí si belgický expremiér.