Členské státy OSN chtějí chránit práva uprchlíků a migrantů

Členské státy OSN chtějí společně chránit práva uprchlíků a migrantů a jejich životy a sdílet odpovědnost v době rozsáhlého pohybu lidí v celosvětovém měřítku. Podle pražského Informačního centra OSN se k tomu zavázaly v Newyorské deklaraci pro migranty a uprchlíky přijaté na pondělním jednodenním summitu věnovaném výhradně řešení migrační krize. Vrcholná schůzka se uskutečnila na okraj zasedání Valného shromáždění OSN.

V deklaraci se státy mimo jiné zavazují zahájit jednání o uspořádání mezinárodní konference k uzavření globálního paktu o bezpečné, řízené a legální migraci v roce 2018. Rovněž slibují vyjednat směrnici o přístupu k migrantům ve zranitelném postavení. Do roku 2018 hodlají také dosáhnout dohody o spravedlivějším sdílení odpovědnosti vůči uprchlíkům.

„Dnešní summit je průlomem v našem společném úsilí reagovat na výzvy lidské mobility,“ reagoval generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Díky přijetí Newyorské deklarace bude podle něj „více dětí chodit do školy, více pracovníků bude moci legálně hledat práci v zahraničí a nebudou tak vystaveni libovůli pašeráků“.

„Více lidí si bude moci vybrat, jestli se po ukončení konfliktů a vytvoření bezpečného prostředí vrátí domů,“ uvedl Pan Ki-mun.

Předseda Valného shromáždění Peter Thomson řekl, že na základě závazků států bude podporovat další proces k vytvoření globálního paktu o bezpečné, řízené a legální migraci a globálního paktu o uprchlících a že bude na členské státy naléhat, aby si udržely ty nejvyšší ambice při řešení současné situace. „Osudy milionů uprchlíků a migrantů závisí na nás,“ upozornil.

V souvislosti s požadavkem deklarace zahájil generální tajemník globální kampaň pod názvem Společně: respekt, bezpečí a důstojnost pro všechny, která je reakcí na vzrůstající xenofobii. Lídry států vyzval, aby kampaň podpořili a společně se zasadili za práva a důstojnost všech, které okolnosti donutily opustit domov a hledat štěstí jinde.

Zaorálek: Odstraňmě důvody migrace v zemích uprchlíků

Lubomír Zaorálek
Zdroj: ČT24

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na summitu zdůraznil potřebu odstranit příčiny migrace již v zemích původu uprchlíků.

Státy by se měly podle něj snažit především o to, aby byly všem jejich obyvatelům zajištěny dostatečně důstojné podmínky k životu, aby se nemuseli stěhovat jinam. Důstojné podmínky pro život v zemích původu nesmějí být ale dotyčným státům vnucovány zvenčí, dospět k jejich zajištění musejí dané země samy, upozornil také Zaorálek.

Na rozdíl od většiny ostatních řečníků byl český ministr k migračním jevům převážně kritický a zaměřil se především na zápory, které přinášejí. Podle něj stěhování obyvatelstva není pro hostitelské a tranzitní země, jejichž zákony a pravidla by měla být migranty respektována, vždy pozitivní a negativní dopady má zejména pro samotné uprchlíky.

Ministr zahraničí upozornil, že je potřeba rozlišovat mezi těmi, kteří prchají ze svých zemí z bezpečnostních důvodů, a těmi, kteří odcházejí účelově. Zdůraznil, že při bezpečnostních krizích v daných zemích se daří uprchnout daleko do zahraničí spíše těm mladým a silným, zatímco těm skutečně slabým a potřebným nikoli.