Ifop došel k závěru, že z pohledu míry nábožnosti se muslimové ve Francii dělí na tři základní skupiny. Nejpočetnější (zmíněných 46 procent) tvoří ti, kteří se integrovali a v případě, že praktikují islám, neporušují vážně normy francouzské společnosti.
Druhá skupina představuje více pobožné muslimy, kteří ale odmítají polygamii a úplné zahalování žen. Je jich asi 26 procent.
V poslední skupině muslimů (kolem 28 procent) jsou věřící, kteří „přijali hodnotový systém, který jasně odporuje hodnotám republiky, a žijí úmyslně mimo společnost,“ uvedli autoři výzkumu, který si objednal analytický ústav liberálního zaměření Montaigne. Tito radikálové jsou především mezi mladými; u muslimů mladších 25 let jich je 50 procent.
Pětaosmdesátiletého kněze zase zavraždili dva teroristé, kteří vtrhli do kostela v Saint-Étienne-de-Rouvray u Rouenu. V zajetí kromě toho drželi šest lidí. Teroristická organizace Islámský stát krátce poté zveřejnila video, na němž oba útočníci přísahají věrnost vůdci abú Bakrovi Bagdádímu.
Bezpečnost jako téma jarních voleb
Islám a bezpečnost jsou velké téma i pro prezidentské či parlamentní volby v příštím roce. Využívá toho hlavně stále sílící extrémní pravice. Ostatně šéfka tamní Národní fronty Marine Le Penová shodou okolností v neděli zahájila kampaň před jarním bojem o Elysejský palác.
Jedním z jejích konkurentů může být i bývala hlava státu Nicolas Sarkozy. Také republikán hodlá na minority a jejich vztah k národním hodnotám v příštích měsících sázet. „Francouzští muslimové jsou stejnými lidmi jako jiní Francouzi. Ale musí pochopit, že tady se žije po francouzsku, mluví se tu francouzsky, je to historie Francie a její území,“ řekl v rozhovoru pro stanici TF1.
- Dvoukolové prezidentské volby ve Francii se plánují na 23. dubna a 7. května příštího roku. Poté se 11. a 18. června uskuteční parlamentní volby.