Clintonová se po nemoci vrátila do kampaně

Demokratická kandidátka na amerického prezidenta Hillary Clintonová se po třídenní zdravotní pauze vrátila do volební kampaně. Kromě kritiky utajování svého fyzického stavu se v ní potýká i se vzestupem preferencí svého soka Donalda Trumpa. Bývalá první dáma dávala najevo, že ze zápalu plic se už vyléčila, a prohlásila, že během pauzy měla možnost přemýšlet nad motivací své kandidatury.

Hillary Clintonová na mítinku v Severní Karolíně
Zdroj: Reuters

„Kandiduji za všechny, kteří tvrdě pracují, aby podporovali své rodiny, za všechny, kteří se odrazili ode dna, aby stoupali vzhůru,“ uvedla Clintonová, která na pódium při mítinku v Severní Karolíně vstoupila za zvuků písně Jamese Browna I Feel Good (Cítím se dobře). Stejná slova osmašedesátiletá politička, která v neděli zkolabovala po pietním shromáždění ve vedrem rozpáleném New Yorku, několikrát pronesla v odpovědích na novinářské dotazy na její zdravotní stav.

Svým příznivcům řekla, že bylo správné poslechnout rady lékařů a zůstat tři dny doma, i když se jí do toho vůbec nechtělo. „Miliony Američanů si to nemohou dovolit,“ obrátila se směrem k sociálně slabým voličům, o jejichž přízeň se potýká s Trumpem.

Republikánský konkurent podle posledních průzkumů vyrovnal skóre, ačkoli ještě před měsícem na Clintonovou výrazně ztrácel. Rovněž v otázce zdraví, která byla od nedělní newyorské příhody nejdiskutovanějším tématem kampaně, není mezi oběma kandidáty velký rozdíl. Oba v posledních 24 hodinách zveřejnili lékařské zprávy, podle nichž jsou zcela zdraví a způsobilí vést národ.