Satirici odpověděli na Orbánovu kampaň: Věděli jste, že milion Maďarů chce odejít?

V ulicích maďarských měst se objevily stovky plakátů, které parodují vládní kampaň před říjnovým referendem proti migračním kvótám z Evropské unie. Referendum pořádá premiér Viktor Orbán. Satirici se mu rozhodli odpovědět plakáty, zesměšňujícími „kampaň strachu“, upozorňuje francouzský list Le Monde.

Uprchlíci v maďarském táboře Vamosszabadi
Zdroj: Reuters

„Jsme proti ovzduší nenávisti, které vytváří tato vláda,“ vysvětlil Gergö Kovács z Maďarské strany dvojocasých psů, což je recesistické sdružení, které si už roky tropí posměch z Orbánových populistických a nacionalistických projevů.

Vláda zahájila v létě v médiích novou kampaň proti migrantům se slogany jako „Věděli jste to? Více než 300 lidí v Evropě zemřelo od začátku migrační vlny“, „Brusel chce, abychom přijali uprchlíky v počtu odpovídajícím celému městu“, „Milion uprchlíků čeká, aby přišli do Evropy“.

Satirici odpověděli 800 plakáty a desetitisíci letáky se zparodovanými slogany: „Věděli jste to? Lidi nejsou hloupí“; „Věděli jste to? Více než milion Maďarů chce utéct z Maďarska do Evropy“ či „Věděli jste to? V Sýrii je válka“.

Stavba plotu při maďarsko-srbské hranici
Zdroj: ČTK/AP

Maďaři kvóty odmítají

Maďarsko nepřijalo žádného uprchlíka v rámci prvého programu přerozdělování migrantů, schváleného členskými státy EU, připomněl Le Monde a dodal, že zemí loni v létě prošlo na 400 000 běženců, než vláda nechala postavit ploty z ostnatého drátu na hranicích se Srbskem a Chorvatskem.

Průzkumy ukazují, že maďarská veřejnost povinné kvóty pro přerozdělování uprchlíků v rámci Unie odmítá. Platnost referenda je však podmíněna tím, že se 2. října k urnám dostaví více než polovina z oprávněných voličů.

Grafický umělec Kovács, jak si povšiml list The Financial Times, dokázal loni v létě od 7000 krajanů získat na 33 milionů forintů (asi 2,9 milionu Kč), takže mohl vládní xenofobní billboardovou kampaň parodovat plakáty typu „Promiňte za našeho premiéra“ či „Vítejte v Maďarsku, my máme pracovní fleky v Londýně.“

Jedna z dárkyň „straně dvojocasých psů“ označila satirické plakáty za intelektuální odpověď na cynismus vlády, která naštvala mnoho Maďarů tím, že používá peníze daňových poplatníků k šíření nenávisti.