Irácké rodiny uprchly před IS, teď živoří na frontové linii u Kirkúku

Stovky iráckých civilistů přežívají ve špatných podmínkách poté, co uprchli před radikály z Islámského státu (IS) z oblastí u Kirkúku. Okolní uprchlické tábory je nemají kde ubytovat, celé rodiny s dětmi tak o žízni a hladu živoří na frontové linii mezi bojovníky IS a Kurdy.

Iráčané, kteří uprchli před islamisty
Zdroj: REUTERS Autor: Ako Rasheed

Vesničané se snaží z oblastí bojů prchat do města Kirkúk, které kurdští bojovníci před islámskými radikály uhájili, a v současné době je v něm relativní klid. Běženci ale často nemají vodu, jídlo ani přístřešky.

Mezi uprchlíky jsou přitom i rodiny s dětmi. Podle pozorovatelů byly některé z nich v bezvědomí. Pešmergové se snaží mezi uprchlíky rozšířit alespoň základní nezbytnosti, jako je třeba mléko, k přežití to ale vesničanům nestačí.

Variantu návratu přitom všichni odmítají. „Samozřejmě, že tu zůstaneme. Pořád je to tu lepší než tam. Když se teď vrátím, useknou mi hlavu, okamžitě mě zabijí,“ podotkl jeden z běženců Taha Hussein Awad.

Mezi uprchlíky se skrývají teroristé

Kromě kritické humanitární situace řeší pešmergové i problémy s bezpečností. Bojovníci IS jsou totiž známí tím, že se snaží ztratit v davu prchajících civilistů. „V podobných případech už jsme jich mnoho zadrželi. Někteří se snažili tvářit jako vysídlenci, a přitom měli v mýdle ukryté TNT - ale přišli jsme na ně. Zkoušejí také ukrýt SIM karty ve svých botách,“ poznamenal kurdský velitel Kamal Kirkuki.

Řada uprchlíků doufá, že jim poskytne potřebnou pomoc a základní vybavení regionální vláda Kurdistánu nebo některá z mezinárodních nevládních organizací.

Uniknout z oblasti ovládané radikály je přitom smrtelně nebezpečné - zkraje srpna televize Al-Arabíja informovala o zavraždění 52 mladých lidí, kteří měli ostatní navádět k útěku. Většinu z nich prý islamisté upálili zaživa. Některé místí obyvatele používají radikálové jako lidské štíty během bojů s jednotkami irácké armády a mezinárodní koalice.

Video Zprávy v 10
video

Pro uprchlíky u Kirkúku není v táborech místo

 

IS ztratil v posledních měsících značnou část dříve kontrolovaného území v Iráku, stále si však drží svou hlavní iráckou baštu, město Mosul. OSN v červenci varovala, že kvůli intenzivním bojům právě o Mosul hrozí velká humanitární krize, na jejíž zmírnění je potřeba téměř 300 milionů dolarů.

Kvůli bojům v Iráku opustily své domovy miliony uprchlíků. Podle iráckých úřadů se již navrátilo na 300 tisíc lidí, kteří uprchli z regionu Ramádí. Naopak desetitisíce obyvatel města Fallúdža, které armáda dobyla v červnu, se místo v září plánovaného návratu budou podle vlády moci vrátit domů až o tři měsíce později.