Jelcin vylezl na tank a odsunul Gorbačova do pozadí. Uplynulo 25 let od pokusu o převrat v SSSR

Když si lidé v Sovětském svazu pustili ráno 19. srpna 1991 rozhlas a televizi, čekalo je překvapení. Média oznamovala, že moci v zemi se ujímá Státní výbor pro výjimečný stav. Pak státní rozhlas i televize utichly – až na několik hodin se opakující smyčku s Labutím jezerem. Mnohých obyvatel se proto pokus o převrat přímo nedotkl a srpnové dny roku 1991 mají spojené spíš právě s Čajkovského baletem.

Celé drama se tak omezilo na oblast kolem moskevského Bílého domu, sídla ruského parlamentu. Po oznámení o převzetí moci vyhlásili pučisté v části impéria výjimečný stav a do Moskvy vyjely tanky, které zatarasily přístupové cesty především právě k Bílému domu.

Cílem osmičlenné skupiny konzervativních komunistů, v jejímž čele stál oficiálně viceprezident Gennadij Janajev, bylo zastavit reformy sovětského prezidenta Michaila Gorbačova a zabránit rozpadu sovětského impéria. Vzbouřenci uvedli jako jeden z důvodů také neschopnost prezidenta vládnout kvůli zdravotnímu stavu. Gorbačov byl v té době ale zcela zdráv a trávil dovolenou na Krymu.

Prezident Jelcin mává davu z balkonu ruského parlamentu (20. 8. 1991)
Zdroj: Reuters

Tam odletěla část pučistů, aby přinutila prezidenta opustit plán na novou svazovou smlouvu, která by znamenala volnější federaci sovětských republik, a tím pádem v podstatě rozpad impéria. Pokud by Gorbačov nesouhlasil, chtěli ho přimět k rezignaci. Kdyby se i nadále vzpěčoval, příslušníci KGB s ním měli zůstat na dače a hlídat ho, aby neodjel. Výbor také připravil seznam dvou set lidí, kteří měli být okamžitě zatčeni. Na prvním místě byl ruský prezident Boris Jelcin.

Jelcinova chvíle

Pokus o převrat ale skončil fiaskem. Gorbačov odmítl rezignovat i vzdát se nové svazové smlouvy. Pučisté nebyli schopní nikoho zatknout, ani Jelcina – k úžasu jeho samého. Vojáci navíc odmítli střílet do davu, který se začal srocovat u parlamentu. K budově se stáhly desítky tisíc Moskvanů, kteří začali stavět barikády, aby chránili Jelcina, který se postavil do jejich čela.

Prezident Jelcin při projevu na tanku před ruským parlamentem (19. 8. 1991)
Zdroj: Reuters

Ve svém známém projevu na tanku před parlamentem Jelcin odmítl výbor pro výjimečný stav, vyzval k občanské neposlušnosti a svým dekretem rozpustil všechny výkonné sovětské orgány. Právě tato scéna se ten den večer paradoxně objevila i v televizi, což z Jelcina přes noc udělalo celosvětového hrdinu. Začal kolovat vtip, že s komunismem musí být konec, když bolševici nejsou ani schopní zorganizovat pořádný puč.

Jelcin druhý den prohlásil členy výboru za zločince a převzal velení nad ozbrojenými silami na ruském území. Na odpolední tiskové konferenci viděli televizní diváci poprvé formálního šéfa vzbouřenců Janajeva. Třásly se mu ruce a byl viditelně opilý. Tvrdil, že je Gorbačov nemocný a potřebuje odpočívat.

Pučisté Boris Pugo, Gennadij Janajev a Oleg Baklanov na tiskové konferenci (20. 8. 1991)
Zdroj: ČTK

Třetí den se situace vyhrotila a při manévrech tanků přišli tři lidé o život. Útok na „Bílý dům“ se však nekonal. Vojenské jednotky dostaly povel, aby se stáhly. Pučisté se vzdali, státní výbor byl rozpuštěn a jeho členové zatčeni. Gorbačov se poté vrátil do Moskvy.

Amnestie pro vzbouřence

Osm členů výboru a s nimi spojených pět vysokých funkcionářů bylo vzato do vazby. Proces se kvůli zdravotním problémům obžalovaných vlekl. V roce 1992 byli vzbouřenci posláni do domácího vězení a v únoru 1994 je ještě před vynesením rozsudku ruský parlament amnestoval. Jeden člen výboru, ministr vnitra Boris Pugo, spáchal sebevraždu.

Sovětský prezident Michail Gorbačov vystupuje z letadla po návratu z Krymu (22. 8. 1991)
Zdroj: ČTK

Zpackaná akce vedla ještě v témže roce k zákazu sovětské komunistické strany a nepřímo způsobila rozpad SSSR. Znamenala také politický vzestup Borise Jelcina, který se postavil do čela spontánního odboje proti pučistům. Stojící na tanku imponoval celému světu jako obránce ruské demokracie a definitivně tak zatlačil do pozadí Gorbačova, který nedokázal dostatečně odsoudit roli KSSS při převratu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 7 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 9 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 9 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 9 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 15 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 16 hhodinami
Načítání...